16 października 1859 roku John Brown napadł na Harpers Ferry

Harpers Ferry to miasteczko o bogatej historii, położone w hrabstwie Jefferson (Wirginia Zachodnia). Jego sława opiera się w dużej mierze na historii ataku abolicjonisty Johna Browna, który w 1859 chciał wywołać tam powstanie niewolników. 16 października zaatakował on wraz ze swym oddziałem( składającym się z 5 czarnych i 16 białych mężczyzn) arsenał miasta, zdobywając część budynków. Brown chciał użyć zdobytej broni do wywołania powstania niewolników na południu Stanów Zjednoczonych.

W czasie niespodziewanego ataku na miasteczko Brown pojmał koło 60 prominentów Harpers Ferry. Miał nadzieję, że w wyniku tego, zbuntowani niewolnicy wstąpią w jego szeregi. Jego nadzieje okazały się jednak płonne. Wkrótce został otoczony przez mieszkańców miasteczka i zmuszony do ukrycia się wraz ze swymi ludźmi w budynku straży pożarnej, który znajdował się obok fabryki broni. Miejscowa ludność nie potrafiła jednak w skuteczny sposób przeprowadzić akcji odbicia arsenału. W czasie jednej z prób zginął burmistrz miasteczka, Fontaine Beckham. Dopiero wysłany 18 października oddział Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z Robertem Lee na czele (wtedy jeszcze w stopniu pułkownika) ostatecznie rozprawił się z buntownikami. Z oddziału Browna zginęło dziewięć osób w tym dwóch jego synów, siedmiu zostało schwytanych, a pięciu zbiegło. W chwili pojmania sam John Brown był ciężko ranny. Wyrokiem sądu został skazany na śmierć przez powieszenie, za dokonane morderstwo, zdradę oraz wszczynanie buntu.

Całe zajście wraz z egzekucją Browna stało się przyczyną zaostrzenia konfliktu pomiędzy północą, a południem Stanów Zjednoczonych . Napad Johna Browna uznawany jest za jedną z przyczyn wybuchu wojny o niepodległość Skonfederowanych Stanów Ameryki tzw. wojny secesyjnej.

zdjęcia: (en.wikipedia.org)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*