16 października 1859 roku John Brown napadł na Harpers Ferry

Tego dnia 1859 roku John Brown napadł na Harpers Ferry

John Brown to amerykański przywódca abolicjonistów. Sprzeciwiał się niewolnictwu, wierzył, że jest „instrumentem Boga”.

Harpers Ferry to miasteczko o bogatej historii, położone w hrabstwie Jefferson (Wirginia Zachodnia). Jego sława opiera się w dużej mierze na historii ataku abolicjonisty Johna Browna, który w 1859 chciał wywołać tam powstanie niewolników.

16 października zaatakował on wraz ze swym oddziałem (składającym się z 5 czarnych i 16 białych mężczyzn) arsenał miasta, zdobywając część budynków. Brown chciał użyć zdobytej broni do wywołania powstania niewolników na południu Stanów Zjednoczonych.

W czasie niespodziewanego ataku na miasteczko Brown pojmał koło 60 prominentów Harpers Ferry. Miał nadzieję, że w wyniku tego, zbuntowani niewolnicy wstąpią w jego szeregi. Jego nadzieje okazały się jednak płonne. Wkrótce został otoczony przez mieszkańców miasteczka i zmuszony do ukrycia się wraz ze swymi ludźmi w budynku straży pożarnej, który znajdował się obok fabryki broni.

Miejscowa ludność nie potrafiła jednak w skuteczny sposób przeprowadzić akcji odbicia arsenału. W czasie jednej z prób zginął burmistrz miasteczka, Fontaine Beckham. Dopiero wysłany 18 października oddział Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych z Robertem Lee na czele (wtedy jeszcze w stopniu pułkownika) ostatecznie rozprawił się z buntownikami.

Koniecznie zajrzyj tutaj: Wojna secesyjna. Geneza wojny amerykańskiej

Z oddziału Browna zginęło dziewięć osób w tym dwóch jego synów, siedmiu zostało schwytanych, a pięciu zbiegło. W chwili pojmania sam John Brown był ciężko ranny. Wyrokiem sądu został skazany na śmierć przez powieszenie, za dokonane morderstwo, zdradę oraz wszczynanie buntu.

Całe zajście wraz z egzekucją Browna stało się przyczyną zaostrzenia konfliktu pomiędzy północą, a południem Stanów Zjednoczonych. Napad Johna Browna uznawany jest za jedną z przyczyn wybuchu wojny o niepodległość Skonfederowanych Stanów Ameryki tzw. wojny secesyjnej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*