17 czerwca 1876 roku miejsce miała bitwa o Rosebud

Tego dnia 1876 roku miejsce miała bitwa o Rosebud

Bitwa o Rosebud, nazywana „Bitwą nad potokiem Rosebud”, została stoczona między armią Stanów Zjednoczonych, a plemieniem Dakotów w czasie Wojny o Góry Czarne, na terenie obecnego stanu Montana. 

W czasie corocznego zjazdu plemiennego, Dakotów i Czejenów Północnych nad rzeką Little Bighorn, zwiadowcy dostarczyli wodzom informacje o zbliżającej się armii gen. George’a Crooka, wspieranego przez indiańskich wojowników z plemienia Szoszonów i Wron. Rada plemienna postanowiła zorganizować zasadzkę, tworząc prowizoryczny obóz w wąwozie nad rzeką Rosebud.

Generał Crook dowodził oddziałami wysłanymi przeciwko Indianom w celu zmuszenia ich do powrotu na teren rezerwatów. Szoszoni i Wrony nie byli zwolennikami Crooka, mieli jednak prywatne powody do wojny z Dakotami i Czejenami. Chcieli mianowicie odzyskać swoje tereny łowieckie.

Naturalne ukształtowanie terenu – głęboki kanion, było niesamowitym utrudnieniem, a zaskoczenie wywołane nagłym atakiem Indian, doprowadziło do blisko 6 godzinnego starcia. Taka walka była zupełną nowością w sposobie prowadzenia wojen przez Indian, którzy zazwyczaj bardzo szybko atakowali, po czym wycofywali się, by ponownie zaatakować za jakiś czas.

Tym razem, prowadzenie ciągłej walki uniemożliwiło amerykanom odpoczęcie przed kolejną serią ataków. Dzięki podwójnemu atakowi Dakotów armia Crooka została podzielona i doprowadziło to do odizolowania oddziału kawalerii. Dowodzący indiańskimi wojownikami Szalony Koń wysłał ostatnie siły przeciwko piechocie Crooka, którą dzięki temu udało się zatrzymać.

Problemy indiańskiego przywódcy miały się jednak dopiero zacząć, ponieważ Dakotowie nie byli przyzwyczajeni do długich, jednostajnych walk, co doprowadziło do ich powolnego wycofywania się w godzinach popołudniowych. Ponad to tyły oddziałów Szalonego Konia zostały zaatakowane przez powracające oddziały Szoszonów i Wron, którzy wracali po zniszczeniu pozornej osady. Właśnie to uchroniło Crooka od porażki, dając mu taktyczne zwycięstwo. 

Wynik starcia nie był szokujący, Crook ogłosił w prawdzie swoje zwycięstwo, jednak cała potyczka sprawiła, że oddziały Crooka nie połączyły się na czas z 7 Regimentem Kawalerii ppłk. Custera. W rezultacie doprowadziło to do przegranej, tydzień później, bitwy nad Little Bighorn.

Nowe ustalenia podważają legendę o niepohamowanej fali samobójstw wśród żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych w trakcie bitwy nad Little Bighorn

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*