2 grudnia 1963 roku na wieczną wartę odszedł niedźwiedź Wojtek

Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Niedźwiedź przeszedł z polskimi żołnierzami szlak bojowy z Iranu do Włoch gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino. Wojtek podczas bitwy pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją od tamtej pory symbolem 22 Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Wojtek był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Stwarzało to często zabawne sytuacje z udziałem obcych żołnierzy lub ludności cywilnej. Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na pace, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które wygrywał, a pokonanego lizał po twarzy.

Po wojnie Wojtka wraz z 22 Kompanią przetransportowano do szkockiego Glasgow. Kompania stacjonowała w Winfield Park, gdzie Wojtek został ulubieńcem całego obozu i okolicznej ludności. Po demobilizacji jednostki postanowiono o przekazanie Wojtka do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Dyrektor ZOO zgodził się zaopiekować ulubieńcem 22 Kompanii i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Chełkowskiego. Żołnierze często odwiedzali Wojtka i nie bacząc na pracowników ZOO często przeskakiwali ogrodzenie. Mijały lata. Coraz rzadziej odwiedzali go koledzy. Wojtek markotniał. Stał się cichy i ospały. Budził się z letargu tylko wtedy, gdy posłyszał polskie słowa. Zmarł w grudniu 1963 roku, przeżywszy 22 lata. O jego śmierci informowała brytyjska prasa i radio. Niespełnionym marzeniem wielu żołnierzy z 22. Kompanii była defilada w wolnej Polsce, na czele której szedłby niedźwiedź Wojtek.

Na zdjęciu: Wojtek po wojnie po demobilizacji na farmie Sunwick w Anglii. Źródło zdjęcia: Wikipedia

One Comment

  1. Bardzo pobieżnie napisania biografia. Zdecydowanie pełniejszy obraz historii Wojtka znajdziecie tutaj: http://patrykgesicki.blog.pl/2013/12/06/mis-wojtek-nietypowy-zolnierz-armii-andersa/

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*