niedźwiedź Wojtek

2 grudnia 1963 roku odszedł niedźwiedź Wojtek

Tego dnia 1963 roku na wieczną wartę odszedł niedźwiedź Wojtek

Niedźwiedź Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym, który został adoptowany przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii wchodzącej w skład 2. Korpusu Polskiego dowodzonym przez generała Władysława Andersa. Niedźwiedź przeszedł z polskimi żołnierzami szlak bojowy z Iranu do Włoch gdzie brał udział w bitwie o Monte Cassino.

Wojtek podczas bitwy pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją od tamtej pory symbolem 22. Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach. Wojtek był łagodnym zwierzęciem mającym pełne zaufanie do ludzi. Stwarzało to często zabawne sytuacje z udziałem obcych żołnierzy lub ludności cywilnej. Żołnierze wspominają, że Wojtek uwielbiał jazdę wojskowymi ciężarówkami – w szoferce, a czasami na pace, czym wzbudzał sporą sensację na drodze. Lubił też zapasy z żołnierzami, które wygrywał, a pokonanego lizał po twarzy.

Obejrzyj też: Gdzie i kiedy rozpoczęła się II wojna światowa

Po wojnie Wojtka wraz z 22. Kompanią przetransportowano do szkockiego Glasgow. Kompania stacjonowała w Winfield Park, gdzie Wojtek został ulubieńcem całego obozu i okolicznej ludności. Po demobilizacji jednostki postanowiono o przekazanie Wojtka do ogrodu zoologicznego w Edynburgu. Dyrektor ZOO zgodził się zaopiekować ulubieńcem 22 Kompanii i nie oddać go nikomu bez zgody dowódcy kompanii majora Chełkowskiego.

Żołnierze często odwiedzali Wojtka i nie bacząc na pracowników ZOO często przeskakiwali ogrodzenie. Mijały lata. Coraz rzadziej odwiedzali go koledzy. Wojtek markotniał. Stał się cichy i ospały. Budził się z letargu tylko wtedy, gdy posłyszał polskie słowa.

Zmarł w grudniu 1963 roku, przeżywszy 22 lata. O jego śmierci informowała brytyjska prasa i radio. Niespełnionym marzeniem wielu żołnierzy z 22. Kompanii była defilada w wolnej Polsce, na czele której szedłby niedźwiedź Wojtek.

One Comment

  1. Bardzo pobieżnie napisania biografia. Zdecydowanie pełniejszy obraz historii Wojtka znajdziecie tutaj: http://patrykgesicki.blog.pl/2013/12/06/mis-wojtek-nietypowy-zolnierz-armii-andersa/