wypad na niemiecką Wschowę

2 września 1939 roku miał miejsce wypad na Wschowę

Tego dnia 1939 roku miał miejsce wypad na Wschowę, na terenie III Rzeszy

Wypad na Wschowę to akcja zbrojna przeprowadzona przez Wojsko Polskie na terytorium III Rzeszy podczas II wojny światowej.

Przygotowania do wypadu rozpoczęły się już w nocy z 1 na 2 września. Wtedy dowódca Wielkopolskiej BK, generał Roman Abraham, wydał rozkaz ściągnięcia z Krzywina do Leszna plutonu kolarzy pod dowództwem porucznika Zbigniewa Barańskiego.

Rankiem 2 września porucznik Wojda przeprowadził zwiad lotniczy w celu rozpoznania wojsk niemieckich w okolicach Wschowy. O godzinie 14:30 gen. Roman Abraham wydał rozkaz dowódcy 55 Poznańskiego Pułku Piechoty pułkownikowi Władysławowi Wiecierzyńskiemu o treści:

Odrzucić oddziały nieprzyjaciela i ostrzelać tę miejscowość ogniem artyleryjskim.

Atak nastąpił około godziny 17:00 na przejściu granicznym Geyersdorf, gdzie 2 pluton podporucznika Konwińskiego zaatakował niemiecką strażnicę graniczną. W trakcie trwania akcji, niespodziewanie pojawił się patrol niemiecki na motocyklach, po czym doszło do krótkotrwałej wymiany ognia.

Równolegle 1 pluton porucznika Rybczyńskiego zaatakował przejście graniczne oraz rozmieszczono artylerie. Po unieszkodliwieniu strażnicy, rozpoczął się ostrzał artyleryjski wsi Geyersdorf (Dębowa Łęka), do której wdarły się również piechota i tankietki TKS. Niemcy otworzyli chaotyczny ogień i w panice wycofywali się.

Wieś opuścili także jej mieszkańcy, udając się w kierunku Wschowy. Do zajętej wsi około godziny 18:00 przybył pułkownik Wiecierzyński wraz z adiutantem Kapitanem Zielonką. Polska artyleria, zajmująca teraz pozycje w zajętej wsi, rozpoczęła ostrzał Wschowy, raniąc i zabijając kilkunastu niemieckich żołnierzy, stacjonujących w miejscowych koszarach. Do rogatek miasta, czyli 8 kilometrów w głąb Niemiec, dotarł 3 pluton porucznika Stefana Perkiewicza, który na rozkaz gen. Abrahama wycofał się po zmroku do Leszna.

Wypad na Wschowę miał duże znaczenie emocjonalne i propagandowe dla walczących z najeźdźcą Polaków. Było to dla żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz innych polskich jednostek dowodem, że można skutecznie walczyć z Niemcami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*