Tego dnia 1986 roku doszło do wybuchu reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czarnobyl
Katastrofa w Czarnobylu, a właściwie wybuch reaktora nr 4 w elektrowni atomowej Czarnobyl miał miejsce w 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru, oraz rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.
W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km2 terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób.
Edward Bernatowicz udostępnił post.
2 min ·
„RADZIECKI ODDECH PRZYJAŹNI”
Kołobrzeg
1 maja 1986 rok.
Pogodny poranek.
Słońce dziwnie szczodrze obdarza ziemię swymi promieniami.
Dzień inny od innych.
W „drugim obiegu” krąży wiadomość „radio Wolna Europa podało, że w dalekim Czernobylu na Ukrainie nastąpiła awaria elektrowni jądrowej i radioaktywna chmura rozprzestrzenia się nad Europę.”
Lecz czy taki „drobiazg” może przeszkodzić manifestacji pierwszomajowej w naszym kraju.
„Idzie pochód ulicami miast…”
Ulicą Walki Młodych, ulicą
Waryńskiego, ulicą Wojska Polskiego, ulicą Lenina na Plac 18 Marca. Nareszcie spełniły się hasła równości socjalistycznej.
Towarzysze i obywatele,
milicjanci i złodzieje,
księża i zakonnice w kościołach i klasztorach,
tajniacy na dachach obserwujący pochód i dziwki w Skanpolu,
matki i dzieci w domach i na ulicach, wszyscy po równo obdarowywani są radioaktywnym,
RADZIECKIM ODDECHEM PRZYJAŹNI,
przesłanym z Czarnobyla.
Niech się święci 1 maja?
Kilka dni później rozmawiam z jednym z pracowników naukowych WSI (Wyższa Szkoła Inżynieryjna) w Koszalinie przez cały rok codziennie mierzą promieniowanie radioaktywne powietrza. Stwierdził, że po awarii elektrowni w Czarnobylu, nastąpił znaczny wzrost promieniowania.
Niech się święci 1 maja?