atak UPA na Bitków

29 marca 1943 roku miała miejsce zbrodnia w Halinówce, w wyniku której życie straciło 40 osób

Tego dnia 1943 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) dokonał zbrodni w Halinówce w wyniku której życie straciło 40 osób

Zbrodnia w Halinówce miała miejsce 29 marca 1943 roku. Dzień wcześniej do Halinówki przybył oddział UPA, który pochodził z miejscowości Zofiówka. Ukraińcy przybyli od strony Chołoniewicz tam tego samego dnia zamordowali kilka osób.

Ofiar było mało, gdyż Polaków ostrzegł Ukrainiec o imieniu Hryć. Ten sam Ukrainiec ostrzegł również Polaków w Halinówce, lecz nie dali wiary jego słowom i pozostali w domach rezygnując z ukrycia się w lesie. Dzień później nastąpił atak walkę z upowcami podjęła 12-osobowa samoobrona, którą dowodził Stefan Rokita ”Czarny”.

W wyniku napadu życie straciło 40 Polaków w tym 15 mężczyzn, 10 kobiet i 15 dzieci i młodzieży, napastnicy spalili sześć gospodarstw. Dzień po napadzie do Halinówki przybył zaalarmowany oddział samoobrony z Huty Stepańskiej i ewakuował Polaków do tamtejszego ośrodka samoobrony. W miejscowości zostały tylko małżeństwo w podeszły wieku, które nie chciało opuścić wsi. Zostali zamordowani na początku kwietnia 1943 roku. 

One Comment

  1. To byli moi pradziadkowie…..Wojciech i Paulina Krzaczkowscy…Cześć Ich Pamięci!!!…