3 czerwca 1943 roku miała miejsce pacyfikacja wsi Strużki koło Staszowa

Tego dnia 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Strużki koło Staszowa w województwie świętokrzyskim mordując przy tym co najmniej 74 osoby

Pacyfikacja wsi Strużki koło Staszowa w województwie świętokrzyskim miała miejsce 3 czerwca 1943 roku. Dzień wcześniej „Jędrusie” przeprowadzili nieudaną zasadzkę na żandarmów z Rytwian, w walce zginął komendant posterunku, a do niewoli wzięto drugiego żandarma, którego po przesłuchaniu skazano na śmierć i rozstrzelano.

Rankiem 3 czerwca niemiecki oddział policyjnej ekspedycji karnej rozpoczął odwet w postaci pacyfikacji Strużek. Podczas ataku napastnicy spalili niemal wszystkie zabudowania oraz zamordowali według różnych źródeł od 74 do 96 osób w tym od 18 do 24 dzieci w wieku od 1 do 10 lat. W akcji pacyfikacyjnej wzięło udział od 150 do 180 Niemców.

Na wieść o ataku na wieś partyzanci w sile 7 osób uzbrojonych w jeden CKM i dwa RKM-y ruszyli na ratunek cywilom ze Strużek. Według niektórych źródeł interwencja ta spowodowała niewielkie straty w oddziałach niemieckich, a według szacunku wywiadu Armii Krajowej straty niemieckie wyniosły 40 zabitych.

Na zdjęciu pomnik upamiętniający pomordowanych w pacyfikacji wsi Strużki. Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*