5 grudnia 1941 roku rozpoczęła się kontrofensywa pod Moskwą

Tego dnia 1941 roku rozpoczęła się sowiecka kontrofensywa pod Moskwą

Kontrofensywa pod Moskwą rozpoczęła się 5 grudnia. Do kontrofensywy wyznaczono Front Kaliński, Front Zachodni oraz Front Południowo-Zachodni w sile ponad 700 000 czerwonoarmistów.

Tego dnia o godz. 3:00 niemieckie pozycje na zachód od Kalinina zostały zaatakowane przez sowiecką 31. Armię. Kilka godzin później do ofensywy przyłączyła się 31. Armią, która zdobyła przyczółki na Wołdze i zagroziła okrążeniem Kalinina od wschodu.

W obliczu załamania się niemieckiej ofensywy pod Moskwą oraz trudnych warunków pogodowych Hitler postanowił zawiesić Operację „Tajfun” oraz rozkazał bronić Grupie Armii Środek swoich pozycji za wszelką ceną. Dzień później do sowieckiego ataku dołączyły siły Gieorgij Żukowa w postaci 1. Armii Uderzeniowej, 20. i 30. Armii, zmuszając niemiecką 3. Armię Pancerną do kontrolowanego wycofania się z Klinu.

O Żukowie powstała m. in. książka Generał Stalina. Życie Gieorgija Żukowa.

Z kolei sowiecka 10. Armia uderzyła na flankę 2. Grupy Pancernej, doprowadzając do odwrotu sił Hansa Guderiana. Sowiecka kontrofensywa zimowa doprowadziła do wyparcia Niemców o 300 kilometrów od Moskwy, zażegnując tym niebezpieczeństwo zdobycia Moskwy przez Wehrmacht.

Armia czerwona na kilka miesięcy przejęła też inicjatywę strategiczną, zmuszając Niemców do obrony na całym froncie. Kontrofensywa zimowa, która zakończyła bitwę pod Moskwą, była pierwszym decydującym zwycięstwem Armii Czerwonej od początku tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, która okazała się poważnym ciosem dla Wehrmachtu.

Piotr Greszta

One Comment

  1. przez sowiecką 31. Armię. Kilka godzin później do ofensywy przyłączyła się 31. Armią – masło maślane…