5 maja 1945 roku miało miejsce zdobycie Wilhelmshaven przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka

Tego dnia 1945 roku 1. Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka zdobyła niemieckie Wilhelmshaven

Zdobycie Wilhelmshaven miało miejsce w maju 1945 roku przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Walki o miasto Wilhelmshaven trwały od 24 kwietnia. Zanim Dywizja Maczka dotarła do Wilhelmshaven. oswobodzono obóz kobiecy żołnierzy Armii Krajowej w Oberlagen, który liczył wówczas 1745 osób w tym 9 niemowląt.

Czy wiesz, że w Niderlandach znajduje się Memorial gen. Maczka?

Od 9 kwietnia trwały walki w trudnej okolicy miasta (Liczne depresje, kanały, rzeki i zalewy). 4 maja czołowe oddziały dywizji podeszły pod zewnętrzne forty twierdzy Wilhelmshaven. Tego dnia próbowano przełamać bez wsparcia artylerii zewnętrzny pierścień umocnień w rejonie na północny-wschód od Halsbek lecz próba ta nie powiodła się.

5 maja Niemcy wycofali się na linie kanału Ems-Jade, a pułkownik Antoni Grudziński przyjął kapitulację dowództwa twierdzy i bazy Kriegsmarine, loty „Ostfrisland”, dziesięciu dywizji piechoty i ośmiu pułków piechoty i artylerii. Dzień później oddziały polskie obsadziły rejon miasta i okolicznych miejscowości. Kończąc swój szlak bojowy Dywizja rozpoczęła okupowanie miasta i portu, zawieszając nad nim polskie flagi.

Czy wiesz, kto z 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka stracił jako pierwszy życie na kontynencie?

Straty polskie w walce o miasto wyniosły ponad 600 zabitych oficerów, podoficerów i żołnierzy.

One Comment

  1. Witam. Pracuje w stoczni w Papenburgu i z tego co słyszałem to te tereny właśnie były w strefie kontrolowanej przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka, w okolicy Papenburga jest miejscowość Herbrum i w owym czasie Polscy żołnierze przemianowali jej nazwę na Maczków lub Maczkowo. Pozdrawiam .

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*