5 maja 1945 roku wybuchło powstanie praskie

Tego dnia 1945 roku wybuchło powstanie praskie

Powstanie praskie to zbrojne wystąpienie ludności czeskiej Protektoratu Czech i Moraw przeciwko administracji niemieckiej oraz kolaboracyjnemu rządowi i administracji czeskiej. Powstanie trwało do 8 maja 1945 roku kończąc się zwycięstwem i wyzwoleniem stolicy Czech.

Pierwsze starcia Czechów z okupantem rozpoczęły się już 4 maja i przeobraziły się, w ogólne powstanie kierowane przez komunistów. 7 maja sytuacja powstańców stała się krytyczna gdyż do miasta wtargnęły niemieckie czołgi. Wobec tej sytuacji dowództwo Armii Czerwonej żądało od wszystkich wojsk maksymalnego tempa pościgu. Czas działał na niekorzyść powstańców, sytuacja robiła się katastrofalna mimo iż pomocy udzieliła im Rosyjska Armia Wyzwoleńcza (ROA).

Do akcji wkroczyły działa samobieżne, miotacze ognia oraz żołnierze SS. Niemcy szybko opanowali centrum miasta i rozpoczęli represje wobec ludności. Armia Czerwona dotarła do Czech 8 maja tego samego dnia zajęto niemieckie Drezno. Wobec tych wieści Niemcy podjęli pertraktacje z powstańcami i zaczęli się wycofywać w stronę wojsk amerykańskich, które również wkraczały na terytorium Czech.

W nocy pierwsze oddziały sowieckie wkroczyły do Pragi lecz atak udaremniło wcześniejsze wycofanie się sił Grupy Armii „Środek”. Niemcy do 11 maja przedzierali się przez linie sowieckie do amerykanów. Do swojego celu z milionowej armii feldmarszałka Ferdinanda Schörnera dotarło tylko 140 000 żołnierzy.

(Na zdjęciu: Marszałek Iwan Koniew w wyzwolonej Pradze. Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons).

3 komentarze

  1. Andy Zawieja

    A nam sie wydawało ze prawie rok wcześniej nam sie uda.Naiwnosc? Głupota? Czy jeszcze coś.?

  2. Andy Zawieja

    A nam sie wydawało ze prawie rok wcześniej nam sie uda.Naiwnosc? Głupota? Czy jeszcze coś.?

  3. Ale to chyba jednak troche smieszne wszczynac powstanie gdy okupant juz opuscil miasto i jego koniec jest oczywisty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*