9 czerwca 1863 roku rozegrała się II bitwa pod Ignacewem

Tego dnia 1863 roku rozegrała się II bitwa pod Ignacewem

II bitwa pod Ignacewem to zwycięska bitwa oddziału płk Edmunda Calliera i Wincentego Raczkowskiego nad wojskami majora Marianowicza. Oddziały Polaków liczyły 2 kompanie piechoty po 110 ludzi, 2 oddziały kosynierów po 148 ludzi, 2 plutony kawalerii – razem 80 i kolumnę 50 koni.

W okolicach kolonii Stara Ruda pikiety zaalarmowały o zbliżającym się oddziale rosyjskim, podążającym z Konina. W skład jego sił wchodziły 2 roty piechoty i 120 huzarów z kozakami. Callier i Raczkowski, nie czekając na atak, uderzyli na Rosjan.

Śmiałe i silne natarcie zmusiło nieprzyjaciela do wycofania. Polem walki stało się pobojowisko klęski Taczanowskiego z 8 maja 1863 r. Z tego względu potyczka ta urosła do rangi symbolu i traktowana była jako odwet (niezbyt słusznie biorąc pod uwagę wymiar i znaczenie obu bitew). Część uciekających Rosjan zabarykadowała się w chatach, które podpalono, część natomiast ścigano jeszcze aż do kolonii Olszynki.

Po skończonej bitwie powstańcy odpoczęli przy mogile w Ignacewie. Po stronie polskiej poległo 4 powstańców, 10 zostało rannych. Starty rosyjskie wg raportu Calliera wyniosły około 70 zabitych.

Comments are closed.