bitwa nad Berezyną

29 listopada 1812 roku zakończyła się bitwa nad Berezyną

Tego dnia 1812 roku zakończyła się bitwa nad Berezyną

Bitwa nad Berezyną to starcie w trakcie wojen napoleońskich w trakcie inwazji na Rosję. Trwała w dniach 26-29 listopada 1812 roku. Zakończyła się wycofaniem Francuzów.

Wycofująca się z przykrytej śniegiem Rosji Wielka Armia stanęła, po utracie i spaleniu mostu w Borysowie, przed groźbą całkowitej zagłady. Jedynego ratunku można było oczekiwać ze strony sił inżynieryjnych… Gdy 26 listopada awangarda sprzymierzonych dotarła nad rzekę, okazało się, że przyszła odwilż i Berezyna poszerzyła swe koryto, którego nie pokrywał już lód.

Choć niedługo przedtem Napoleon nakazał zniszczyć furgony saperów, ale ich dowódca na szczęście wykonał rozkaz połowicznie, bo na różne sposoby część wyposażenia do budowy mostów nakazał zabrać swoim ludziom, więc ci, gdy 26 listopada zaczynali budowę mostów, mieli nieco ułatwione zadanie, chociaż i tak czekała na nich masa wyzwań. Budowa mostu, bez potrzebnych narzędzi, po pas w lodowatej wodzie nie należała do najprzyjemniejszych – wielu z polskich i francuskich saperów po prostu zamarzło lub zmarło z odmrożeń i krańcowego wyczerpania.

To jednak dzięki ich poświęceniu 28 listopada ok. 18 000 żołnierzy Wielkiej Armii (z czego 50% stanowili Polacy) mogło przeprawić się przez rzekę i odeprzeć ataki silniejszych Rosjan Cziczagowa, który dopiero po 2 dniach zdał sobie sprawę, że wróg ma zamiar przeprawić się nie pod Studzianką, ale koło Stachowa. Zdesperowani sprzymierzeni odparli ataki Rosjan, a następnie kontratakiem wypchnęli ich ze sosnowego lasu, dzięki czemu reszta armii mogła się przeprawić.

Podczas walki ranni zostali gen. Dąbrowski (stracił palce u jednej ręki) i gen. Zajączek (amputowano mu nogę). W nocy z 28 na 29 listopada na zachodni brzeg przeprawiła się również ariergarda pod dowództwem marsz. Victora i rankiem następnego dnia Rosjanie, którzy w końcu wdarli się do miasta, nie osiągnęli swojego głównego cela – rozbicia jednostek napoleońskich, których gros wycofywał się dalej na zachód. Mimo to, kosztem ok. 15 000 ludzi, Rosjanom udało się zabić bądź wziąć do niewoli przeszło 30 tys. sprzymierzonych, głównie maruderów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*