Eseje o Niepodległej| Recenzja

Eseje o Niepodległej, pod redakcją R. Wiśniewskiego

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Narodowe Centrum Kultury wydało książkę „Eseje o Niepodległej” pod redakcją Rafała Wiśniewskiego. Ta jubileuszowa publikacja jak sama nazwa wskazuje jest zbiorem esejów, których wspólnym czynnikiem jest Niepodległa. Jest piękną pamiątką i upamiętnieniem tej wspaniałej rocznicy.

Pierwsze, na co zwróciłem uwagę to estetyczny wygląd książki. Piękna srebrna okładka z wygrawerowanym napisem „Siłą naszego Ducha jesteśmy”, zachęca, aby zajrzeć do środka. W środku podobnie, już sama czcionka uświadamia czytelnikowi, że jest to publikacja odświętna, wyjątkowa, jubileuszowa.

Jak już wspomniałem na wstępie, recenzowana publikacja to zbiór esejów, których wspólnym mianownikiem jest Niepodległa, niepodległość, Polska. Każdy z nich jest jednak inny i porusza inne zagadnienia dziedziny życia, kultury, ekonomii i historii. Dziewiętnaście tekstów napisanych przez dziewiętnastu autorów, którzy są autorytetami w swojej dziedzinie, wybitnymi twórcami, naukowcami i badaczami – Jadwiga Puzynin, Radosław Zenderowski, Jan Żaryn, Maciej Ząbek czy Artur Grabowski to tylko kilku z nich.

„Eseje dla Niepodległej” to wielogłos, w którym znalazły się wypowiedzi ukazujące tło historyczne i polityczne w przeddzień 1918 roku, atmosferę i działania na różnych płaszczyznach w dwudziestoleciu, perspektywę stu lat po odzyskaniu niepodległości i dzisiejszą Polskę. Nie sposób jest zrecenzować każdego z dziewiętnastu esejów w jednym tekście, gdyż każdy z nich zasługuje na osobne omówienie. Dodatkowo książka została podzielona na trzy rozdziały – „Wspólnota. Naród. Państwo – Podmiotowe Źródła Niepodległości”, „Historia, Pamięć, Tożsamość – Retrospektywna Kultura Niepodległości” i „Dźwięk. Obraz. Formy Estetyczne – Toposy Niepodległości”.

Czytając tą publikację, wsłuchujemy się w głos pokoleń wielkich Polaków, których heroizm, talent, intelekt i ciężka praca przyczyniła się do tego, że dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Książka ta zabiera nas w niezwykłą podróż w przeszłość, kompleksowo przedstawiając czytelnikowi, czym jest, była i powinna być Niepodległa. 

W moim przekonaniu, jest to jedna z tych publikacji, która obowiązkowo powinna się znaleźć w naszych domowych biblioteczkach. Czerpać z niej możemy nie tylko my, ale i przyszłe pokolenia, również te, które będą miały przyjemność świętować dwustulecie odzyskania niepodległości. Bez zawahania i z czystym sumieniem oceniam „Eseje dla Niepodległej” na sześć. Zachęcam do lektury.

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury

Ocena recenzenta: 6/6

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*