First to Fight | Gra

Adam Kwapiński, Michał Sieńko, First to Fight

II wojna światowa to bardzo burzliwy okres w polskiej historii. Atak Niemiec na Polskę pierwszego września rozpoczął największy konflikt w dziejach ludzkości, lecz nawet klęska podczas kampanii wrześniowej nie skłoniła Polaków do złożenia broni. Świetnie obrazuje to dwujęzyczna gra First to Fight wydana przez Fabrykę Gier Historycznych we współpracy z Fundacją Niepodległości. Jak więc w grze wykorzystano aktywny udział polskich żołnierzy w wygranie przez aliantów wojny?

Wygląd

Pudełko z grą prezentuje się bardzo dobrze. Warto również zaznaczyć, że nie ma tutaj problemu niedomykania się pudełka, jak to w przypadku wielu gier planszowych bywa, gdzie zawartość „przerasta” możliwości opakowania. Lekką bolączką jest jednak niedodanie przez dystrybutora torebeczek do przechowywania kart i znaczników, przez co w pudełku panuje dość duży chaos. Pokaźnych rozmiarów plansza podobnie zresztą jak karty z wizerunkami żołnierzy prezentuje się rewelacyjnie. Nieco problemów już podczas samej gry (szczególnie za pierwszym razem) może sprawić rozróżnienie regionu Warszawy i Polski. Pojawiające się karty żołnierzy na skrajach planszy przykrywają nazwy regionów, dlatego przy pierwszych grach należy być wyczulonym na ten szczegół.

Rozgrywka

Jak wygląda sama rozgrywka? Plansza jest podzielona na pięć regionów, w każdym z nich operują Polscy żołnierze posiadający konkretne specjalizacje. Obok planszy układa się sześć kart rozkazów, które po kolei wybierają gracze, są to m.in. rekrutacja, dywersja, czy manewry – rozpoczynające fazę zakończenia. Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy otrzymuje 4 karty misji pierwszego etapu, to właśnie ich wypełnienie przynosi najwięcej punktów zwycięstwa. Po sukcesie lub też porażce misji gracz dolosowuje kartę misji drugiego etapu. Jak jednak wygląda upływ czasu w grze?

Sprawę tę rozwiązano w bardzo ciekawy sposób. Po każdej fazie zakończenia, gracz wybierający rozkaz manewrów odkrywa kartę wydarzenia historycznego. Zawiera ona opis będący, jakimś pozytywnym lub negatywnym eventem dla graczy oraz liczbę miesięcy, o jaką posuwa się czas gry. Sama rozgrywka kończy się w momencie, gdy na kalendarzu gry dojdziemy do daty maja 1945 roku, czyli okresu zakończenia II wojny światowej w Europie (dokładna data 8 maja 1945). Gracze zliczają wtedy liczbę posiadanych punktów zwycięstwa, ten, kto ma ich najwięcej – zgodnie z logiką wygrywa.

Warto jasno powiedzieć, że gra First to Fight należy do kategorii planszówek mocno skomplikowanych. Musimy planować naszą strategię związaną z żołnierzami, którzy są wspólni dla graczy. Trzeba ich szkolić, leczyć, a w razie potrzeby również eliminować z rozgrywki. Dodając do tego rozkazy specjalne, czy współczynnik kontroli regionu przez państwa Osi, otrzymujemy grę, która może stanowić nie lada wyzwanie dla średnio zaawansowanego fana planszówek.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do wcześniej recenzowanych pozycji, gra First to Fight, to prawdziwa planszówka historyczna. Treść w niej zawarta jest w olbrzymim stopniu wypełniona historią. Historyczne misje, momenty, czy też prawdziwe wizerunki osób biorących udział w II wojnie światowej pokazują, jak wiele pracy wydawca poświęcił, aby wprowadzić nas w klimat najkrwawszej wojny z perspektywy polskiego żołnierza. Należy z tego powodu docenić ciężką pracę twórców i powiedzieć, że pozycja Fabryki Gier Historycznych to świetna planszówka, godna polecenia sympatykom historii.

Ocena recenzenta: 5/6

Mariusz Sioch

Gra dostępna na stronie: http://wydawnictwofgh.pl/product/first-to-fight/

karty1_small karty2_small karty5 20160413_162842 20160413_162919 20160413_164145

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*