Fortyfikacje z czasów wojny siedmioletniej pod Bytomiem Odrzańskim przebadane

Odkryto kilkadziesiąt zabytków metalowych z czasów wojny siedmioletniej pod Bytomiem Odrzańskim w województwie lubuskim. Twierdzi się, że powstały w związku z pobytem w tym rejonie wojsk Fryderyka II Wielkiego w 1759 r. w czasie wojny siedmioletniej.

Dawne fortyfikacje zostały odnalezione rok temu przez grupę naukowców: dra Jarosława Lewczuka, dra hab. Grzegorza Podrucznego i Michała Filipowicza. Do odkrycia zastosowano lotnicze skanowanie laserowe (ALS). Naukowcy skupili swoją uwagę na siedmiu szańcach, czyli fortyfikacjach polowych składających się z wału oraz fosy. Pozyskaliśmy około 50 zabytków metalowych, w tym: kulki muszkietowe, guziki (część pochodzących z umundurowania), okucie kolby pistoletu i elementy biżuterii – wyliczył Marek Filipowicz. Wedle naukowców większość zabytków pochodzi z czasów wojny siedmioletniej. Obecność wojsk pruskich pod Bytomiem Odrzańskim zostało odnotowane w źródłach i miało ono przypadać na rok 1759.

Najlepiej zachowała się ośmioboczna reduta z czytelnym wałem. Zachował się on do wysokości 1,5-2 metra i fosą głęboką na 0,5 metra. Badania odbyły się we współpracy z Lasami Państwowymi (Nadleśnictwo Szprotawa) i Muzeum Wojny i Pokoju w Sulejówku.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

One Comment

  1. Dołączona mapa przedstawia zupełnie inny Bytom…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*