Ireneusz Hurynowicz „Góra”

Zmarł Ireneusz Hurynowicz „Góra”

Nie żyje mjr Ireneusz Hurynowicz „Góra”, żołnierz Armii Krajowej

Major Ireneusz Hurynowicz „Góra” zmarł 14 sierpnia 2022 roku w wieku 96 lat. Zmagał się z wyczerpującą chorobą. Był żołnierzem Armii Krajowej od 1943 roku. Brał udział w akcji wileńskiej Armii Krajowej – operacji „Ostra Brama”.

Ireneusz Hurynowicz urodził się w 1926 roku. Wychował się w katolickiej i patriotycznej rodzinie. Jego ojciec był ochotnikiem w wojnie polsko-bolszewickiej. Przed II wojną światową dużo czasu spędził w Wilnie. Choć się tam nie urodził, był związany z tym rejonem.

Gdy miał 17 lat, w marcu 1943 roku przystąpił do antyniemieckiej konspiracji. Wstąpił do Armii Krajowej w Wilnie. W 1944 roku przydzielono go do kompanii specjalnej 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej majora Franciszka Koprowskiego „Konara”, już w stopniu kaprala podchorążego. Dowódcą jego kompanii był porucznik Edward Stefanowicz „Strach”.

Uczestniczył w walkach pod Koniawą, walkach o zdobycie posterunku granicznego w Kaszetach czy atakach na patrole Wehrmachtu. Brał udział także w słynnej operacji „Ostra Brama”. Była to najważniejsza i najsłynniejsza akcja Armii Krajowej Wilno.

Operacja „Ostra Brama” rozpoczęła się 7 lipca 1944 roku i trwała do 15 lipca (formalnie do 13 sierpnia). Jej celem było odbicie Wilna spod niemieckiej okupacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o operacji, KLIKNIJ TUTAJ.

Podobnie jak inni żołnierze wileńskiej Armii Krajowej, po wyzwoleniu Wilna, Ireneusza Hurynowicza aresztowali sowieci. Miał trafić do obozu w Miednikach Królewskich, ale udało mu się zbiec.

Z początkiem 1945 roku wstąpił w szeregi Wojska Polskiego, skąd zdemobilizowano go 11 miesięcy później. Przeprowadził się do Olsztyna. Często opowiadał o historii Armii Krajowej młodszym pokoleniom w szkołach. W 2019 roku przeszedł COVID-19.

Jego pasją było żeglarstwo. Jeszcze w wieku 80 lat dopłynął na Wyspy Owcze i Islandię.

Poniżej w materiale Polskiego Radia posłuchasz, dlaczego walczył Ireneusz Hurynowicz „Góra”.

W 2019 roku, w trakcie 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” i jej obchodów, powiedział:

Walka była konieczna. To musiała być demonstracja, bo dzięki temu właśnie podbudowaliśmy morale Polaków. Był entuzjazm, bo mieliśmy tych parę dni wolności.

Zmarł w wieku 96 lat, 14 sierpnia 2022 roku w szpitalu w Olsztynie.

Fot. FB

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*