Tego dnia 1867 roku cesarz Austrii Franciszek Józef I przyjął Konstytucję grudniową, która przekształcała cesarstwo w monarchię Austro-Węgierską
Konstytucja grudniowa nadawał też Galicji ograniczoną autonomię. Konstytucja ta była elementem ugody pomiędzy Austriakami, a Węgrami, którzy żądali niezależności i niepodległości. Problem ten trwał w cesarstwie już od 1526 roku, tj. od bitwy pod Mochaczem, kiedy to zmarł Ludwik Jagiellończyk, a tereny te przejęli Habsburgowie. W ostatnich latach jednak działania te się nasiliły i doszło do jawnych buntów(na przykład podczas wiosny ludów).
Zajrzyj też tu: Przemiany władzy w monarchii austriackiej 1859-1867
Częściowym problemem tego problemu było przekształcenie cesarstwo w Austro-Węgry, czyli monarchię dualistyczną. Był to rodzaj monarchii, w której skład wchodziły dwa niezależne od siebie państwa. Wtedy też, by załagodzić stosunki z różnymi narodowościami zamieszkującymi cesarstwo, cesarz nadał pewnym obszarom(np. Galicji) względną autonomię. Odbiło to się pozytywnie na rozkwicie terenów zaboru austriackiego – stał się on ostoją m.in. polskich pisarzy, bo tylko tu mogli oni tworzyć w języku ojczystym.
Jedno jest pewne, początkowa siła takiej federacji była złudna. Może gdyby to państwo powstało gdzieś w XIV wieku to przetrwało by dłużej. Rewolucja mentalna Europejczyków w XIX wieku przekreśliła żywot takich państw, na co dowód mamy po I wojnie światowej kiedy rozpadały się wszelkie imperia i mocarstwa. W przypadku Austro – Węgier sprawa ma się o tyle istotnie, że jedno z państw grających pierwsze skrzypce w Europie po Wielkiej Wojnie traci wszystko. Austria swą państwowość w miarę utrzymało do czasu anschlussu przez Niemcy ale Węgry upadły na samo dno i nikt kto miał cokolwiek do powiedzenia z nimi nie rozmawiał na poważne tematy.