Kamil Gołdowski, Magiczny Świat Słowian
Magiczny Świat Słowian to barwna opowieść, w której czytelnik może zapoznać się z wierzeniami Słowian przed przyjęciem chrześcijaństwa. Mimo iż wierzenia te zostały już dawno zapomniane to przetrwały jednak, w zmienionej formie, w chrześcijaństwie. Autor w niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia wierzenia naszych przodków. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych dziejami i wierzeniami Słowian.
Słowianie – krótki rys historyczny
Według badań archeologicznych Słowianie, jako wyodrębniona grupa etniczna ukształtowali się dość późno. Ich pierwotne siedziby w IV i V w. znajdowały się na terenie współczesnej zachodniej Ukrainy – między Karpatami, Prypecią i Dnieprem. W VI w. w wyniku wielkiej wędrówki ludów ruszyli oni na zachód. Zajęli oni wtedy obszary opuszczone przez plemiona germańskie.
Kolejnym kierunkiem ekspansji plemion słowiańskich był Półwysep Bałkański. Pod względem kulturowym możemy wyodrębnić Słowian: zachodnich, wschodnich i południowych. Przed powstaniem pierwszych państw Słowianie dzielili się na plemiona. W ich ramach funkcjonowały Opola, a o najważniejszych dla wspólnoty kwestiach decydowały wiece.
Słowienie wierzyli w wielu bogów, więc ich wiara miała charakter politeistyczny. Miejscami ich kultu były np. święte gaje i wzgórza. Na czele panteonu słowiańskiego stał bóg ognia i słońca przez Słowian wschodnich nazywany Perunem, a przez zachodnich – Swarogiem.
Struktura książki
Książka w wyjątkowo barwny sposób przedstawia czytelnikowi magiczny świat Słowian. Składa się z 5 rozdziałów: Początek wędrówki, Każdy krzyż wykonano z drewna, Od bociana do ostatniego tchu ( i z powrotem), Życie cyklem rocznym się toczy, Magia dawnych symboli.
Wydanie jest bardzo ładne i podręczne, dzięki któremu będzie można zaznajomić się z lekturą nie tylko w domowym zaciszu, ale również w komunikacji miejskiej. Dla zainteresowanych szerzej omawianym zagadnieniem na końcu książki znajduje się bogata bibliografia. Publikacja zawiera wiele ciekawostek dotyczących wierzeń słowiańskich.
Autor stara się wskrzesić zapomniane zwyczaje naszych przodków, dzięki czemu możemy znaleźć wiele podobieństw do wielu świąt i zwyczajów dzisiejszych Słowian. Oczywistym jest, że współczesne zwyczaje słowiańskie odnoszą się nie tylko do wiary chrześcijańskiej, ale również do wierzeń przed przyjęciem chrztu.
Magiczny Świat Słowian – recenzja i opinia
Autor w niezwykle ciekawy sposób przybliżył czytelnikowi magiczny świat wierzeń słowiańskich. Liczne ciekawostki powodują niniejszą publikacje jeszcze bardziej atrakcyjną. Pozycja ta została napisana zrozumiałym językiem, wprowadza barwne szczegóły.
Autor wykazał się znakomita umiejętnością analizy źródeł historycznych, jest doskonałym znawcą tematyki. Praca została napisana zrozumiałym językiem. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią Słowian.
Wydawnictwo: RM
Ocena recenzenta: 6/6
Marcin Zawadzki
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem RM.