Niezwykle rzadkie złote monety z czasów Czarnej Śmierci i Edwarda III znalezione w Reepham

Bardzo rzadko spotykane złote monety z czasów Edwarda III zostały odnalezione przy pomocy wykrywacza metali. Prawdopodobnie została ona zgubiona przez właściciela w czasach Czarnej Śmierci.

Odkrycia dokonała oficer łącznikowa i historyk dr Helen Geake za pomocą wykrywacza metalów niedaleko Reepham w N`orfolk. Odkrycie jest tym bardziej szokujące, że szczęśliwa znalazczyni natrafiła na monetę, którą uważało się za wręcz niemożliwą do wykrycia ze względu na jej krótki czas obiegu. Mianowice Helen natrafiła na 23-karatowy „lampart”. Moneta ta została wybita w latach 40. XIV wieku w Anglii, lecz w obiegu była tylko kilka miesięcy. Została wycofana oficjalnie w 1344 roku, a jak twierdzi Geake prawie żadna z monet typu lampart nie przetrwała.

Helen Geake przekazała mediom, że moneta była dziś równowartością niemalże 12 000 funtów i byłaby własnością kogoś „na szczycie społeczeństwa”. Odkrycie jest tym bardziej szokujące, gdyż obok lamparta odkryto równie rzadką monetę: „szlachcica” Edwarda III z lat 1351-1352. Po podboju normańskim jedynymi monetami w obiegu były srebrne pensy. Królewscy skarbnicy mogli mówić o funtach, szylingach i pensach, ale w rzeczywistości zawartość skarbca to były worki srebrnych pensów powiedziała dr Geake. – Wtedy Edward III postanowił ponownie wprowadzić pierwsze złote monety w Anglii od czasów anglosaskich – i nikt nie wie dlaczego.

Monety, zwane florenem, lampartem i hełmem, zostały wybite na początku 1344 r., ale wycofano je w ciągu kilku miesięcy. Z jakiegoś powodu nie przyjęli tego, ale kiedy jeden lub dwa pensy były równowartością dziennych zarobków przy dzisiejszej płacy minimalnej, być może bardzo niewiele osób z nich korzystało – przypuszcza Helen Geake . Zostały one zastąpione przez szlachciców, warte sześć szylingów i osiem pensów.

Znalezisko w Reepham pokazuje, że „lampart” warty trzy szylingi był w obiegu znacznie dłużej niż wcześniej sądzono. Jak stwierdziła Geake: Zadaliśmy sobie pytanie, dlaczego i zdaliśmy sobie sprawę, że Czarna Śmierć dotarła do Anglii w 1348 roku. To był ogromny kataklizm, umierała jedna trzecia populacji. Zwykle władze chciałyby jak najszybciej usunąć wycofaną monetę. Prawdopodobnie zostały zgubione lub zakopane na lepsze czasy.

Źródło: bbc.com
Fot.: British Museum

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*