Nowe informacje o obozach zagłady i ludobójstwach zostały odtajnione

W czasie II wojny powstawały obozy zagłady na terenie Polski oraz innych państw świata, szerzył się antysemityzm i holokaust. Nowe informacje o obozach zagłady i ludobójstwach zostały odtajnione. Czy wszystkie fakty i dokumenty są nam znane? Okazuje się, że nie.

Akta wojenne, które zostały przewiezione nielegalnie z Europy Środkowej, ujawniają nowe fakty dotyczące Holocaustu oraz innych tzw. „obozów śmierci”, czyli obozów zagłady. Niedawno na światło dzienne wyszło wiele dokumentów. Znajdywały się one w  Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC) były one przetrzymywane, jednak po jego zamknięciu ze względu na zimną wojnę nie było do nich dostępu. Dziś można będzie je z powrotem badać i poszukiwać poprzez bazę online i katalog Archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych.
Wśród tych akt znajdują się dokumenty ONZ ze stycznia 1942 roku. Zawierają one treści dotyczące gwałtów, rozwoju prostytucji oraz zbrodni wojennych w Polsce, Grecji oraz na Filipinach, które miały miejsce pod koniec lat 40. XX wieku. Oprócz tego znajdują się wśród tych akt oświadczenia Harry’ego Ogdena, aresztowanego w Narwiku w 1940 roku. W Amsterdamie przed II wojną światową założono Wiener Liblary, która miała za zadanie śledzić rozwój postaw antysemickich. Alfred Wienner – jej założyciel, jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej, przekazał swoją kolekcję do Londynu. Podjął współpracę z rządem brytyjskim, a jego współpraca polegała na przekazywaniu informacji Hitlerowi oraz dowodów w trakcie procesów norymberskich.

Był to m. in. Katalog Komisji Zbrodni Wojennych ONZ, który niebawem znajdzie się w powszechnym dostępie za pomocą strony internetowej. Twórcy zapowiadają, że plików i materiałów jest sporo, w tym też sporo nowych informacji, które mogą zmienić „bieg historii”.

Oprócz wspomnianych wyżej dokumentów znajdują się w śród materiałów także cenne akta dotyczące obozu w Auschwitz i Treblince.

Źródła: rp.pl, wienerlibrary.co.uk, theguardian.com, dws.org.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Majkowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*