O tym, kto i dlaczego chciał zabić króla Zygmunta III Wazę

Jutro o 18:00 na kanale naszego redaktora naczelnego Andrzej Włusek – Historia poza horyzont obejrzysz nowy materiał. Dowiesz się z niego o nietypowym wydarzeniu, jak na dzieje naszego państwa, czyli zamachu na króla. Kto i dlaczego chciał zabić króla Zygmunta III Wazę?

Kto i dlaczego chciał zabić króla Zygmunta III Wazę?

Historia Polski nie obfituje w tego typu wydarzenia. Przez wieki jedynie było kilka zamachów na władców, które za każdym razem wzbudzały ogromne poruszenie. Król Zygmunt III Waza miał wielu wrogów, którzy zwalczali go od samego początku panowania.

Głównym orędownikiem tego typu działania był Jan Zamoyski. Nie zgadzając się z polityką króla, praktycznie przez całe życie rzucał kłody pod nogi królowi. Wskutek tego, jego największą spuścizną polityczną był rokosz sandomierski, czyli bunt szlachty przeciw władcy. Próbowano zwalczać króla na różne sposoby, ale nikt nie planował targnąć się na jego życie. Aż do pamiętnego 15 listopada 1620 roku. Wówczas Michał Piekarski rzucił się z czekanem na króla. Ale o tym, jaki był efekt tego zamachu oraz jakie pobudki przyświecały zamachowcowi, dowiesz się z jutrzejszego odcinka, na który serdecznie zapraszamy.

W tym czasie zapraszamy na archiwalny materiał omawiający zamach na ostatniego elekcyjnego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*