Odkrycia archeologiczne w Poznaniu

W związku z planami przebudowy placu Kolegiackiego w stolicy Wielkopolski, trwają tam pracę archeologiczne. Przewodzi nimi dr. Marcin Ignaczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z placu ma zniknąć parking, a przestrzeń ma być dostępna dla mieszkańców. Badając pozostałości po gotyckiej kolegiacie św. Marii Magdaleny archeolodzy natknęli się bardzo ciekawe znaleziska.

 

Chodzi o trzy groby pochodzące jeszcze z XVII wieku. Pierwotnie znajdowały się one się w zachodniej części wnętrza kolegiaty. Trzeba pamiętać, że w tamtym rejonie chowano „elitę miasta” np. przedstawicieli kleru czy wysokich urzędników miejskich. Jak opisuję archeolog Jakub Dębski w rozmowie z Gazetą Wyborczą : Groby znajdują się na głębokości 1,2-1,5 metra. (…) Wokół nich znajdujemy monety czy szpilki. (…) To kompletne szkielety, które wyślemy do badań antropologicznych. Wykonają je pracownicy UAM. Mogą być one bardzo przydatne m.in. w ocenianiu poziomu życia w danej epoce i regionie.

Jak podkreślają archeolodzy – to może być dopiero początek odkryć. Nie wiadomo jak wiele grobów znajduję się na terenie badań. Pierwotnie wykopaliska mają zakończyć się w lipcu, ale z tego powodu mogą zostać przedłużone.

Źrodło: Wyborcza.pl Poznań

Fot.: Plac Kolegiacki, Wikipedia Commons.

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*