Powstanie film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

Australijsko – amerykański aktor, Mel Gibson chce zrobić film o rotmistrzu Pileckim. Na jego realizacje przeznaczono aż 150 mln zł.

Z przecieków medialnych wynika, że film ten będzie nosił tytuł ”Ochotnik”, a jego produkcją zajmie się firma Madants, która miała swój udział w realizacji m.in.: ”High Life” z Robertem Pattinsonem, czy ”Obywatela Jonesa” – Agnieszki Holland.

Film będzie opowiadał o losach rotmistrza Witolda Pileckiego, który był uczestnikiem kampanii wrześniowej, w 1940 r. trafił do obozu w Auschwitz, brał także udział w Powstaniu Warszawskim i wraz ze współtworzoną przez siebie Tajna Organizacja Wojskowa dołączył do struktur Armii Krajowej w 1943 r. Tytuł filmu wskazuje, że projekt ten może być adaptacja książki ”Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim” – autorstwa Marca Patricellego.

”Ochotnik” otrzymał już pierwsze wsparcie i pochodzi ono z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i wynosi ono 6 mln zł. Jest to maksymalna kwota, jaka PISF może przeznaczyć na jeden projekt.

O powstanie filmu zabiega natomiast sam minister kultury. W nakręceniu i zdobyciu środków na superprodukcje maja amerykańskie oraz polskie firmy. W realizacji i powstaniu filmu o Pileckim poproszono Polska Fundacje Narodowa, która ma do wydania 100 mln zł. rocznie. Udział w finansowaniu ma mieć także Ministerstwo Kultury.

Mel Gibson zasłynął z reżyserii takich filmów jak: Człowiek bez twarzy ( 1993 r. ), Braveheart. Waleczne serce ( 1995 r. ), Pasja ( 2004 r. ), Apocalypto ( 2006 r. ) oraz Przełęcz Ocalonych ( 2016 r. ).

Wszystko wskazuje na to, że premiera filmu może mieć miejsce już w 120 rocznice urodzin rotmistrza Pileckiego, która będziemy obchodzili 13 maja 2021 r.

Źródło: portalwarszawski.com.pl                                                                               Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*