Przegląd wydarzeń związanych z nadchodzącym Świętem Niepodległości

Kolejna rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was przegląd nadchodzących wydarzeń, które upamiętnią to wydarzenia.

 

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada Przystanek Historia zaprasza na koncert Mateusza Nagórskiego Kaczmarski o wolności.

Koncert odbędzie się 10 listopada o godz. 18:00 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny.

Plakat 10 listopadaNa program koncertu składają się powszechnie znane utwory Jacka Kaczmarskiego, poruszające tematykę wolności oraz zachowań jednostki w sytuacji ograniczenia wolności. Szczególne miejsce zajmują losy ludzkie w kontekście przemian demokratycznych w Polsce. Piosenki stawiają również pytania o to, co z odzyskaną wolnością można i należy robić – Jacek Kaczmarski przygląda się w nich czasom po transformacji ustrojowej w 1989 roku, a także wpływom mechanizmów dziejowych na czasy współczesne. Operując na konkretnych przykładach historycznych, przekazuje ponadczasowe prawdy o wielobarwności ludzkiej natury.

Mateusz Nagórski to ceniony wokalista i gitarzysta, twórca muzyki do tekstów. Od ponad 10 lat występuje na scenie z własnym akompaniamentem gitarowym. Jego koncerty zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a przez wielu jest uważany za jednego z najlepszych wykonawców piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/105618659800452/

Hołd dla Paderewskiego

Już po raz piąty w Święto 11 Listopada Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza oraz Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Polskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego zapraszają przed pomnik w Ogrodzie Ujazdowskim do wspólnego złożenia hołdu współtwórcy naszej Niepodległej. W tym roku uroczystość przed pomnikiem Ignacego Jana rozpocznie się o godz. 11.00.
Paderewski2015

Gala Niepodległości: Karol Kurpiński… Zaginiona partytura

12109161_966512880076212_7783955790498038262_n11 listopada zapraszamy do Teatru Wielkiego, gdzie Święto Niepodległości uświetni koncert zatytułowany „Zaginiona partytura… Karol Kurpiński”. Jednym z głównych pretekstów organizacji wydarzenia stał się nieznany utwór Karola Kurpińskiego, który został odnaleziony w Nowym Jorku przez Piotra Jeglińskiego.

Orkiestracji utworu Kurpińskiego podjął się Jacques – Alphonse De Zeegant:

Byłem wielce zaszczycony gdy dowiedziałem się, iż Piotr Jegliński zaproponował mnie właśnie orkiestrację Mszy Karola Kurpińskiego z 1828 roku, którą odnalazł parę lat temu po blisko dwustu latach od jej zaginięcia. Było to nie lada wyzwanie: jak, nie ujmując duchowi autora, jego sposobowi pisania i jego epoce, ośmielić się i podjąć takiej orkiestracji?

W oryginale partytura zawiera „jedynie” zapis na organy i cztery głosy. Skłoniło mnie to do dogłębnych badań. Postanowiłem odsłuchać dzieła Mistrza i zanalizować, w jaki sposób pisano w jego czasach tego typu Msze.

Zapis Karola Kurpińskiego charakteryzuje się wielką precyzją kontrapunktyczną i ujawnia wielką duchowość autora, nie wymazując emocji. Utwór ten pozostawia nas w przekonaniu, iż mamy do czynienia z dziełem wybitnym.

Na program koncertu złożą się ponadto utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chausson i Jacquesa-Alphonse’a De Zeeganta. W koncercie wystąpią znakomici soliści: Olga Pasiecznik (sopran), Alicia Nafé (mezzosopran), Anna Radziejewska (mezzosopran), Enrico Casari (tenor), Raimund Nolte (bas-baryton), Stefan Tarara (skrzypce), Janusz Olejniczak (fortepian), którym towarzyszyć będą Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i zespół Hulencourt Soloists Chamber Orchestra, a całość poprowadzi znany szwedzki dyrygent Niklas Willen.


Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Andrzej Duda. Koncert zostanie powtórzony w Brukseli 18 marca 2016 roku.

Bilety dostępne na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1189911427690959/

10. Przystanek Niepodległość – kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki”

unnamedKryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki”, przeznaczona dla uczestników w każdym wieku, będzie głównym wydarzeniem podczas Przystanku Niepodległość  11 listopada br. Przystanek to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Proponujemy radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed niemal 100 lat.

Dla dzieci (w wieku 5-12 lat) przygotowaliśmy przedstawienie pt. „O Wicku,  co Warszawę ocalił i śmierć pokonał” będące adaptacją baśni Kornela Makuszyńskiego. Historia osadzona jest w realiach wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Bohaterem jest Wicek, warszawski sierota, który kocha swoje miasto i ojczyznę, a dzięki własnej uczciwości i dobroci otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne.

Więcej przeczytasz klikając tutaj – 10. Przystanek Niepodległość – kryminalna gra miejska „Tajemnica skrytki”

One Comment

  1. Dobry film dokumentalny o Marszałku Piłsudskim http://kino2016.pl/marszalek-jozef-pilsudski-2009/ . Bardzo dobry artykuł, oby więcej takich!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*