Stosunki amerykańsko-izraelskie po 2001 roku

Jak wyglądały stosunki amerykańsko-izraelskie po 2001 roku? Stany Zjednoczone były i są postrzegane na świecie jako najbardziej proizraelsko nastawiony kraj na świecie. Czy słusznie? W znacznej mierze tak. USA jako pierwsze państwo na świecie uznało niepodległość Izraela de facto, a stało się to w tamtym samym dniu, w którym Izrael ogłosił się państwem.

Od samego początku obydwa państwa prowadziły między sobą ożywioną wymianę handlową; USA od samego początku wspomagały państwo Izrael, głownie finansowo. Zdarzały się drobne nieporozumienia (rok 1956 i sprzeciw Eisenhowera wobec interwencji w Egipcie), lecz od wojny sześciodniowej współpraca między dwoma państwami, jeśli wziąć pod uwagę ich wzajemne położenie geograficzne, była bardzo dobra i z czasem więzi między USA a Izraelem zacieśniały się jeszcze bardziej.

Stosunki amerykańsko-izraelskie za prezydentury George’a Busha

Administracja George’a W. Busha była bezsprzecznie jedną z bardziej proizraelskich w historii bilateralnych stosunków miedzy tymi krajami. Biały Dom nie zamierzał aktywnie angażować się w bliskowschodnią dyplomację i wywierał presję na Arafata, by ten położył kres szalejącej przemocy.

Po 11 września współpraca między USA a Izraelem zacieśniła się jeszcze bardziej, na co w dużej mierze wpłynął jeden tylko czynnik: wspólna percepcja zagrożenia; zarówno ze strony Iranu, jak i islamskich terrorystów [1].

Przez cały okres swojego urzędowania Bush utrzymywał proizraelskie stanowisko, którego kwintesencją było przemówienie wygłoszone w Knessecie w maju 2008 roku, uważane za jedno z najbardziej proizraelskich, jakie kiedykolwiek wygłosił zagraniczny przywódca.

Izrael mógł liczyć na Amerykę rządzoną przez Busha w czasie operacji przeciw Hamasowi w Strefie Gazy, a także w wojnie z libańskim Hezbollahem, latem 2006 roku. Dyplomacja amerykańska przez długi czas blokowała przyjęcie rezolucji wzywającej do zawieszenia broni między Izraelem a Hezbollahem, co nastąpiło dopiero 11 sierpnia 2006 roku, w 30 dni po rozpoczęciu konfliktu .

Prezydent George W. Bush i premier Izraela Ariel Sharon (zdj. z domeny publicznej)

Oprócz tego Waszyngton niezliczoną ilość razy chronił Izrael przed uchwaleniem przez RB ONZ rezolucji krytycznych. Nieśmiałą próbą zażegnania konfliktu izraelsko-palestyńskiego ze strony Busha było przedstawienie w czerwcu 2002 roku tzw. „Mapy drogowej”.

Jednoczesny brak nacisku USA na stronę izraelską w sprawie przestrzegania założeń planu porozumienia, w głównej mierze przyczynił się do fiaska próby rozwiązania konfliktu. Jak bardzo George W. Bush popierał Izrael, można było się przekonać pod koniec jego drugiej kadencji. Wówczas –­­ 27 grudnia 2008 roku – Izrael rozpoczął wielką operację wymierzoną w Hamas.

Według wielu obserwatorów akcja ta była podyktowana chęcią wykorzystania przez Izrael bezwarunkowego poparcia administracji Busha, podczas gdy po jego następcy, Baracku Obamie, można było spodziewać się nieco innego, bardziej wyważonego podejścia do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W toku tej 22-dniowej wojny Biały Dom konsekwentnie akcentował, że jej zakończenie musi wiązać się ze zmianą polityki Hamasu i przez wiele dni blokował przyjęcie rezolucji wzywającej do zawieszenia broni przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Gdy w końcu rezolucja nr 1860 została przyjęta 8 stycznia 2009 roku, sekretarz stanu Rice, która pomogła ją przygotować, ostatecznie wstrzymała się od głosowania – jak powiedział kilka dni później izraelski premier, Ehud Olmert, w wyniku jego osobistej interwencji telefonicznej u Busha. Rezultatem wojny, zakończonej na zaledwie 2 dni przed zaprzysiężeniem Obamy, jest pozostawienie stosunków izraelsko-palestyńskich w jednym z najgorszych i najbardziej skomplikowanych momentów w historii [2].

Stosunki bilateralne za prezydentury Baracka Obamy

Polityka wobec Izraela pod rządami nowej administracji zmieniła się radykalnie. Porzucono politykę nieufności wobec świata muzułmańskiego wprowadzoną przez Busha po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku w 2001 roku. 

O tym, że sprawa Palestyny i Izraela jest dla Obamy ważna świadczy choćby fakt, że już na początku swojej kadencji powołał Georga Mitchella na specjalnego wysłannika do spraw Bliskiego Wschodu – jego obecność była w 2009 roku widoczna na terenie Bliskiego Wschodu.

Obama zaczął wywierać silny nacisk na rząd Beniamina Netanjahu (notabene uważanego za „jastrzębia”, jeśli chodzi o kwestię palestyńska czy irańską), aby ten przynajmniej powstrzymał rozbudowę izraelskich osiedli na terytoriach zachodniego Jordanu. Wielu komentatorów uważa serie ostatnich decyzji Netanjahu za swoisty policzek dla Baracka Obamy [3].

Wzajemne relacje obu państw po objęciu urzędu Prezydenta przez Baracka Obamę, weszły w nową fazę i możliwe są dwie interpretacje: albo Izrael zupełnie lekceważy sobie interesy swojego dotychczasowego protektora, albo nacisk Obamy na Izrael w kwestii zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie jest pozorowany, a głównym celem tej farsy jest poprawa wizerunku Ameryki wśród muzułmańskich sąsiadów Izraela oraz stworzenie wrażenia nowej jakości w stosunku nowej administracji USA do Izraela, wizerunku państwa neutralnego, w równej mierze zainteresowanego sojuszem z Egiptem, jak i Izraelem [4].

Do zmiany strategii USA przyczyniły się głownie: opór Izraelczyków i ich nieskrywana determinacja w jednoznacznej, negatywnej ocenie irańskiego programu nuklearnego, ale także wspomniana porażka polityki Waszyngtonu wobec Iranu [5].

Sekretarz stanu USA Hillary Rodham Clinton (w środku) jest gospodarzem bezpośrednich rozmów między palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem (z prawej) i izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu (z lewej) w Sharm El Sheikh, Egipt, 14 września 2010 roku (zdj. z domeny publicznej)

Dla Izraela niedopuszczalna jest sytuacja, w której Stany Zjednoczone dyktują skrajnie niekorzystne warunki formalne i ramy czasowe pokoju z Palestyńczykami, bez rozwiązania podstawowych problemów z zakresu bezpieczeństwa (jak choćby sprawa utrzymania arsenałów rakietowych Hamasu).

Z kolei nowa jakość polityki Waszyngtonu pod rządami obecnej administracji jest wynikiem „utknięcia” USA w Iraku w 2003 roku. To Partia Demokratyczna zauważyła jako pierwsza ten problem i zmieniła swe postrzeganie kwestii bliskowschodniej.

Uznano, że źródłem wszelkich problemów związanych z Bliskim Wschodem jest konflikt izraelsko-palestyński. USA przestały więc podzielać optykę Izraela również wobec kwestii irańskiej. Co gorsza rozdźwięk miedzy Waszyngtonem a Tel Awiwem powiększa się (co szczególnie widać w przypadku podejścia obu państw do kwestii rozwoju islamskich ruchów ekstremistycznych, sytuacji w Libanie, regionalnej polityki Turcji czy działań Syrii).

Wydaje się więc, że obecnie Izrael pozostaje osamotniony wobec irańskiego zagrożenia. Nadzieje na ponowne zbliżenie stanowisk obu państw, stanowi złagodzenie retoryki dotychczas mocno prawicowego premiera Izraela [6], lecz obecnie jest za wcześnie, aby choćby próbować przewidywań w tej kwestii.

Rozbieżności między oboma państwami w kwestii arabskiej

Wpływ na stosunki izraelsko-amerykańskie ma konflikt palestyńsko-izraelski oraz stosunki obu krajów z Iranem. Izrael nie ufa Iranowi w kwestii rozbudowania instalacji nuklearnych i jej wyłącznie celu pokojowego i tym samym odmawia gwarancji, że nie użyje siły, aby powstrzymać Teheran przed zdobyciem broni atomowej [7].

Waszyngton z kolei oczekuje dialogu z Teheranem, co znacznie komplikuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Osamotniony Izrael, pozbawiony poparcia dotychczasowego „patrona”, nie ma już w istocie nic do stracenia i może rzucić wszystko na jedną szalę [8]. Jeszcze bardziej skomplikowane są stosunki amerykańsko-izraelskie na tle konfliktu tych ostatnich z Palestyńczykami.

Wsparcie dyplomatyczne dla Izraela ze strony USA

Izrael otrzymuje olbrzymie wsparcie dyplomatyczne z Waszyngtonu. USA zawetowały dziesiątki rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, z tych czy innych względów niekorzystnych dla Izraela. Praktyka pokazuje, że Waszyngton nie waha się wetować takich rezolucji, nawet jeśli wszyscy inni członkowie Rady Bezpieczeństwa (w tym również stali), głosują za przyjęciem owych rezolucji.

Gdy w 2004 roku zginął duchowy przywódca Hamasu, Szejk Yassin, USA zablokowały przyjęcie przez RB ONZ rezolucji potępiającej Izrael, żądając równoczesnego potępienia palestyńskich aktów terroru. USA poparły również plan wycofywania się z Zachodniej Gazy przy jednoczesnym zachowaniu ogromnej większości osiedli na Zachodnim Brzegu (2004 rok).

Autor zdjęcia Carlos Latuff. Wikimedia Commons

Gdy w grudniu 2008 roku Izrael rzucił rękawicę Hamasowi w Strefie Gazy, Waszyngton ostentacyjnie przeciągał przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wnioskując sformułowania uniemożliwiające Hamasowi odbudowę potencjału militarnego.

Rezolucję ostatecznie uchwalono dopiero 8 stycznia 2009 roku przy wstrzymaniu się od głosu przez Waszyngton. Podobne blokowanie przez USA nastąpiło 2 lata wcześniej. W trakcie wojny miedzy Izraelem a Hezbollahem w lipcu 2006 r. Waszyngton tłumaczył akcje Izraela jako mającą znamiona „samoobrony”. USA ponad miesiąc blokowały wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni (ostatecznie rezolucję RB ONZ uchwalono 11 sierpnia – po miesiącu walk) [9].

Stosunki amerykańsko-izraelskie – współpraca militarna

Izrael jest jednym z największych odbiorców pomocy technologicznej, militarnej, gospodarczej, wywiadowczej a od 1976 roku również finansowej od USA. Już wcześniej współpraca była nader rozwinięta (pomoc finansowa dla Izraela w latach 1950-1970 wynosiła 1 mld 263 mln $, natomiast już w latach 1971-2001 wzrosła do sumy 78 mld 908 mln $).

W sierpniu 2007 r. prezydent George W. Bush zapowiedział, że USA zwiększą pomoc finansową dla Izraela w ciągu najbliższej dekady o 6 mld $. Docelowo w roku fiskalnym 2018 amerykańskie wsparcie finansowe dla Izraela ma wynieść 3,1 mld $. Większość tego wsparcia stanowią środki przyznawane w ramach programu Foreign Military Financing (FMF).

Ponadto Izraelczycy wywalczyli sobie prawo do przeznaczania 25% środków otrzymywanych z programu FMF na zakup broni i uzbrojenia produkcji izraelskiej. Inne kraje otrzymują środki z FMF w ciągu całego roku w ratach i muszą przeznaczyć całą pulę tej pomocy na zakup broni produkcji amerykańskiej. Podobnych ustępstw korzystnych dla Izraela jest jeszcze wiele.

Fundusze uzyskiwane z FMF odpowiadają mniej więcej za 1/5 izraelskiego budżetu wojskowego, który zresztą do małych nie należy. Obecnie rocznie Izrael w ramach FMF otrzymuje oficjalnie prawie 3 mld $. Intensywna wymiana handlowa z Izraelem i korzyści z niej wynikające nie równoważą strat, jakie ponosi amerykańska gospodarka wskutek utraty wielu atrakcyjnych i lukratywnych rynków państw islamskich (np. Iranu czy Syrii).

O ileż lepiej sprzedawałyby się towary koncernów amerykańskich w państwach muzułmańskich, gdyby nie wizerunek USA jako imperialistycznej potęgi współpracującej z Izraelem w podminowywaniu i upokarzaniu świata islamskiego. Demografia jednoznacznie przemawia tu za gospodarkami muzułmańskimi.

W państwach muzułmańskich żyje ponad miliard ludzi. W Izraelu zaledwie 7 milionów. Prosta rachuba wskazuje, że, jeśli ma się do wyboru jedno albo drugie, to każdy kierujący się wyłącznie przesłankami biznesowymi przedsiębiorca wybrałby rynki państw muzułmańskich [10].

Wspólne ćwiczenia Izraela i Stanów Zjednoczonych, które są częścią planowanego harmonogramu szkoleń, mających na celu zwiększenie i rozwój współpracy wojskowej.
Zdj. na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Największym beneficjentem w kwestii zrewidowania planów budowy tarczy antyrakietowej (planowanej m in. w Polsce) jest Izrael. USA zapowiedziały wówczas zwiększenie pomocy militarnej dla tego państwa, zwłaszcza w zakresie kooperacji w projektowaniu i produkowaniu nowych systemów antyrakietowych m.in. Arrow 3 [11].

Izrael jest również jednym krajem na świecie, któremu USA są gotowe dostarczać najbardziej zaawansowane technologicznie systemy broni i to po bardzo niskich, wręcz promocyjnych cenach. Dla przykładu prace nad wspomnianym już system Arrow kosztowały dotychczas Amerykanów 1,7 mld dolarów (choć nieoficjalnie mówi się iż system ten kosztował USA znacznie więcej).

Izrael zakupił również od Amerykanów 20 myśliwców F-35 produkowanych przez Lockheed Martin. Wartość umowy to 2,75 mld dolarów [12]. Innym przykładem masowego zbrojenia Izraela przez USA jest radar AN/TPY-2 (obecnie umieszczany na pustyni Negey). Stworzyli go amerykańscy uczeni oraz zbudowali i zainstalowali – oczywiście za własne pieniądze (500 mln dolarów).

Radar jest oficjalnie własnością USA, lecz nikt nie ma wątpliwości, że miejsce instalacji świadczy o tym że jest on wykorzystywany na wyłączny użytek oraz bezpieczeństwo Izraelczyków [13], zwłaszcza że sąsiednie, nieprzyjaźnie nastawione państwa również się zbroją [14].

Izraelskie lobby w USA i jego wpływ na stosunki dwustronne

Wypada zadać pytanie: Skąd tak duże poparcie USA dla Izraela? Tony Judt w wywiadzie dla „Krytyki politycznej” stawia tezę o nadzwyczajnej skuteczności izraelskiego lobby w USA. Oprócz tradycyjnych sposobów oddziaływań na kongresmenów, Judt zwraca uwagę na „uciszanie swoich krytyków i krytyków polityki Izraela” (najczęściej poprzez przyklejanie im łatki antysemity) [15].

Powołując się na głośny esej Johna Mearsheimera i Stephena Walta z Uniwersytetu Harvarda opublikowany w 2006 roku wnioskuje, że bezkrytyczne poparcie USA dla Izraela na przestrzeni ostatnich czterech dekad nie przysłużyło się najlepiej Ameryce, a już szczególnie jej wizerunkowi na Bliskim Wschodzie i świecie.

Wywołana tym esejem burza w kręgach akademickich spowodowała strach przed podejmowaniem tego tematu. Zwraca równocześnie uwagę, że tylko Stany Zjednoczone maja możliwość wywarcia skutecznej presji na stronie izraelskiej w celu zmiany polityki tej drugiej. Pytanie tylko: Czy chcą lub mają w tym jakikolwiek interes?

„Lobby wyrządza szkody Ameryce, gdyż promuje złą politykę i izoluje Amerykę od innych krajów Bliskiego Wschodu. Ameryka nie rozumie tego świata… Lobby przekonuje, że wszyscy wokół Izraela to antysemici, którzy nienawidzą Żydów i Ameryki; my mamy rację, oni – nie. Dlatego polityka amerykańska w regionie jest tak katastrofalna; opiera się bowiem na zniekształceniach, ignorancji, niezrozumieniu” [16].

Stosunki amerykańsko-izraelskie – wnioski

Reasumując, Izrael pozostaje najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Współpraca między oboma krajami układała się dotychczas na zasadzie obopólnych korzyści: Izrael otrzymywał pomoc finansową, militarna oraz polityczną od USA; Stany były również gwarantem bezpieczeństwa Izraela, gwarantem bytu państwowości Izraela pośród arabskich sąsiadów.

Izrael z kolei przez lata dbał o interesy USA w tej części świata, hamował arabski nacjonalizm, aż ostatecznie przejął rolę jednego z niewielu sojuszników Stanów Zjednoczonych w powszechnie niechętnym USA regionie świata, jakim jest ogólnie świat arabski.

Tak było przez dziesiątki lat, tak było za prezydentury George’a Busha, lecz Jego następca – Barack Obama wniósł pewne novum. Obecnie jest zbyt wcześnie, aby określić, czy zwrot w stosunkach amerykańsko-izraelskich zapoczątkowany przez Obamę jest i będzie trwały, czy jest on jedynie kolejnym zabiegiem socjotechnicznym i PRowskim, mającym na celu jedynie zmianę wizerunku USA w krajach arabskich.

Osobiście uważam, że państwo Izrael, mimo iż posiada niezwykle istotną kartę przetargową w postaci konfliktu izraelsko-palestyńskiego (w którym de facto to Izrael ma decydujący wpływ na rozwój wypadków), skazane jest na rolę „regionalnego potentata” przy jednoczesnej marginalizacji w skali światowej.

Słabnąca rola na forum międzynarodowym, związana będzie z stopniowym wycofywaniem się Stanów Zjednoczonych z bezgranicznego poparcia dla Izraela. Historia USA wielokrotnie wskazuje, że Stany są lojalnym sojusznikiem tylko do czasu, gdy jest to dla nich opłacalne. USA po szoku jakim był 11 wrzesień zdobył w walce z międzynarodowym terroryzmem bezsprzeczną przewagę.

W dzisiejszym świecie Waszyngton nie obawia się już terroryzmu reprezentowanego przez ruchy fanatyczno-religijne związane z światem arabskim. Są one zbyt słabe, aby zagrozić potędze zarówno militarnej jak i finansowej USA. Zagrożeniem są kraje takie jak Korea Płn. czy Iran. W związku z tym pozycja Izraela jako strategicznego partnera maleje.

Uważam, że w USA zwycięży ostatecznie podejście pragmatyczne i kwestie czysto ekonomiczne (ogromne rynki zbytu państw arabskich) nad kwestiami czysto politycznymi. Lecz Izrael pozbawiony statusu jednego z najważniejszych sojuszników USA, wcale nie zostanie pozbawiony swej czołowej roli w stosunkach międzynarodowych na Bliskim Wschodzie.

Przez dziesiątki lat do Izraela spływał strumień pieniędzy i broni z USA, co pozwoliło Izraelowi stać się czołowym państwem regionu i status ten najprawdopodobniej będzie zachowany.


Bibliografia:

  • J. Zając, Polityka zagraniczna USA po zimnej wojnie, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006.
  • J. Matuszewska, Trzy światy: modele polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji w perspektywie analizy komparatystyczno-dyskursywnej, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2010.
  • M. Troszyńska, Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych w latach 2000-2004, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006.
  • T. Otłowski, Pierwszy rok polityki zagranicznej Baracka Obamy, Wydawnictwo Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego AMICUS EUROPAE, Warszawa 2010

Przypisy:

[1] J. Zając, Polityka zagraniczna USA po zimnej wojnie, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006.

[2] www.stosunkimiedzynarodowe.info/raport_bush,328,USA_a_Bliski_Wschod_dalej_od_pokoju_dalej_ od_demokracji (dostępność: 5.12.2010r.)

[3] J. Matuszewska, Trzy światy: modele polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Rosji w perspektywie analizy komparatystyczno-dyskursywnej, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Warszawa 2010, str. 162-183.

[4] M. Troszyńska, Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych w latach 2000-2004, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2006.

[5] T. Otłowski, Pierwszy rok polityki zagranicznej Baracka Obamy, Wydawnictwo Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego AMICUS EUROPAE, Warszawa 2010.

[6] 14 czerwca 2010 r. po ponownych wyborach w Izraelu premier Netanyahu po raz pierwszy zaakceptował zasadę istnienia dwóch państw – Izraela oraz państwa palestyńskiego

[7] http://news.money.pl/artykul/izrael;zaatakuje;iran;bez;zgody;usa,0,0,519936.html (dostępność: 5.12.2010r.)

[8] http://www.stosunkimiedzynarodowe.info/artykul,649,Kryzys_w_relacjach_Izraela_z_USA_
koniec_strategicznego_przymierza (dostępność: 5.12.2010r.)

[9] http://www.polis.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=95:specjalne-wizi-usa-z-izraelem-plusy-i-minusy-dla-usa-i-izraela&catid=46:zagranica&Itemid=68 (dostępność: 5.12.2010r.)

[10] Ibidem. (dostępność: 5.12.2010r.)

[11] Nowa koncepcja tarczy antyrakietowej przewiduje, że obronę przeciw pociskom balistycznym będą zapewniać przede wszystkim antyrakiety Standard Missile 3 (SM-3) bazujące na okrętach wojennych U.S. Navy wyposażonych w wielofunkcyjny system walki Aegis. W pierwszej kolejności nowo opracowywane antyrakiety SM-3 mają być rozmieszczane na okrętach VI floty operującej na wodach Morza Śródziemnego. Pieniądze, które nie pójdą na rozwój i produkcję antyrakiet GBI (Ground Based Interceptors), mających bazować w Polsce, zostaną skierowane teraz m.in. na rozwój systemu Arrow 3.

[12] http://www.wprost.pl/ar/212655/Izrael-kupil-od-USA-mysliwce-F-35/

[13] http://www.polis.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=95:specjalne-wizi-usa-z-izraelem-plusy-i-minusy-dla-usa-i-izraela&catid=46:zagranica&Itemid=68 (dostępność: 5.12.2010r.)

[14] http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8398149,Izrael_boi_sie__
ze_rosyjskie_rakiety_z_Syrii_trafia.html (dostępność: 5.12.2010r.)

[15] http://www.krytykapolityczna.pl/Wywiady/Judt1948-2010ZmierzchliberalnejAmeryki/menuid-77.html (dostępność: 5.12.2010r.)

[16] Ibidem. (dostępność: 5.12.2010r.)


Rafał Czyrny

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*