Szczecińskie Muzeum Narodowe powiększa swoją kolekcję

Obrazy, grafiki i plakaty o wartości ok. 420 tysięcy złotych wzbogaciły zbiory szczecińskiego oddziału Muzeum Narodowego. Zostały one zaprezentowane na konferencji prasowej przez dyrektora placówki Lecha Karwowskiego.

Niektóre dzieła sztuki zostały ofiarowane, pozostałe zakupiono. Z dzieł przekazanych warto wskazać „Chaos przed zagładą w obecności jaja wieczności” Franciszka Starowieyskiego. Dzięki dobroci darczyńcy profesora Piotra Chomczyńskiego szczeciński oddział Muzeum Narodowego może się pochwalić jako jedyny w Polsce dwoma „Teatrami Rysowania” Franciszka Starowieyskiego. Rysunek o wymiarach 16 metrów długości i 3 metrów wysokości powstał w Chicago, gdzie autor wraz z Teatrem Rysowania na oczach publiczności stworzył dzieło opowiadające o sobie, historii i sztuce.

Podczas aukcji w Warszawie pracownicy muzeum zakupili szkic Louisa Douzette’a „Port w Hamburgu w świetle księżyca”. Niewielki pejzaż, wykonany techniką olejną na płótnie przedstawia nocne ujęcie Hamburga i wpisuje się kolekcję marynistycznych dzieł z przełomu XIX i XX wieku. W przedwojennym Szczecinie w Miejskim Muzeum znajdowała się największa kolekcja dzieł Douzette’a. Obecnie „Port w Hamburgu w świetle księżyca” jest jedynym obrazem tego autora w zbiorach szczecińskiej placówki.

Kolejnym zakupem Muzeum jest obraz Stanisława Witkiewicza „Dyliżans nad morzem. Droga z Libawy do Połągi.” Jedno z nielicznych dzieł artysty, które przetrwało II Wojnę Światową, przedstawia drogę kuracjuszy ze stacji kolejowej w Libawie do nadmorskiego, litewskiego uzdrowiska Połąga, w którym Witkiewicz wraz z żoną spędził wakacje w 1884 roku. To nasz pierwszy obraz Stanisława Witkiewicza ojca, idealnie wpisujący się w nasz program zbiorów historycznych, w których chcemy mieć związek z Pomorzem, Bałtykiem, morskością – powiedział dyrektor Lech Karwowski.

Swoje dzieła i księgozbiory na rzecz Muzeum przekazał Zbigniew Makowski, który ręcznie sam wykonuje swoje unikatowe książki. Prace jakie przekazał to m.in.: „Doloploke”, „Christabel” i „Beneath the lamp”. 22 rysunki wybitnego grafika Zygmunta Janiszewskiego przekazała jego żona Dorota Folgia – Januszewska. Nowości będzie można podziwiać przez najbliższy miesiąc w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej.

Źródła: szczecin.onet.pl, kultura.gazetaprawna.pl, radioszczecin.pl, infoludek.pl, szczecin.wyborcza.pl, szczecin.naszemiasto.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Machynia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*