Trwa renowacja sprzętów wojskowych w bydgoskim muzeum

W bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych od niedawna można podziwiać wyremontowaną wyrzutnię rakiet taktycznych „Toczka”. Będzie ona wystawiona do 11 listopada br.

Wiele sprzętów w Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy wymaga natychmiastowej renowacji. Niedawno wyremontowano powojenną wyrzutnię rakiet taktycznych „Toczka”, którą będzie można oglądać do 11 listopada tego roku. – Przez ostatnich kilka miesięcy wyrzutnia była odnawiana, m.in. pomalowaliśmy ją. Przez najbliższy miesiąc będzie stała przed naszą siedzibą przy Czerkaskiej, później zawieziemy ją do naszego magazynu ciężkiego sprzętu na Osowej Górze. Nie może stać pod gołym niebem, bo uległaby zniszczeniu – tłumaczy w wywiadzie dla „Gazety pomorskiej” Łukasz Skoczek z Muzeum Wojsk Lądowych.

Dodajmy, że Wojsko Polskie dysponowało wówczas jedynie czterema sztukami „Toczka”. Wyrzutnia, która obecnie znajduje się w bydgoskim muzeum została pozyskana z jednostki wojskowej w Czarnem. Zaprezentowano ją również na XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Muzeum Wojsk Lądowych rozpoczęło także renowację 100 mm haubicy górskiej M16, którą wyprodukowano w jednym z pilzeńskich zakładów Skodawerke w 1918 roku. Muzeum Sił Zbrojnych w Norwegii podarowało ją bydgoskiej placówce.

Odnowione też będą wózki do moździerza 220 mm, otrzymane od Ambasady Norweskiej.

Wszystkie eksponaty MWL zostaną wystawione podczas Dnia NATO w Bydgoszczy 14 października na Wyspie Młyńskiej.

Źródła: pomorska.pl, muzeumwl.pl

Małgorzata Wołoch

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*