W Tarnobrzegu odkryto zawinięte w gazety relacje z rzezi wołyńskiej!

Państwo Jadwiga i Andrzej Przybysowie znaleźli dwa grube zeszyty zawierające relacje świadków rzezi wołyńskiej. Zapakowane niezwykle cenne dokumenty znajdowały się na strychu domu zlokalizowanego na ich posesji w Tarnobrzegu. Odkrycia dokonano podczas prac rozbiórkowych budynku.

Paczka z dokumentami była zawinięta w gazety. Została ona natychmiast przekazana do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega Tadeusz Zych mówi: „Tych relacji jest ponad 1000. Są wstrząsające. Opisują sposób w jaki rzeź się odbywała”.

Właśnie relacje świadków rzezi wołyńskiej są najbardziej wartościową zawartością paczki. Jednak nie stanowią one jedynego materiału, który można odnaleźć w środku. Oprócz relacji były w niej inne dokumenty obrazujące sytuację jaka miała miejsce na polskich Kresach w okresie II wojny światowej. Między innymi są to: karty opiekuńcze z terenu na przykład Tarnobrzega, Sandomierza czy Rzeszowa, zeszyt z wykazem uchodźców z Wołynia, karty szpitalne szpitali wojskowych, wykaz żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zmarli  w szpitalu polowym we Lwowie, listy osób zaginionych i poszukiwanych na Kresach, wykaz osób  z Tarnopola aresztowanych przez bolszewików, listę uchodźców z Wołynia, którzy zamieszkali we Lwowie i byli pod opieką Lwowskiego Komitetu Opiekuńczego, listę osób, których wywieźli bolszewicy, a którzy przebywają w Iranie czy Palestynie.

O znalezisku można posłuchać TUTAJ wypowiedzi Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, Pana Tadeusza Zycha.

Źródło: leliwa.pl
Fot. Wołyn ’43. Korkuć Wojciech, plakat upamiętniający

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*