Jakże mało wiemy o córce, żonie i babce królewskiej – rodem z naszej Wielkopolski. Jednakże muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie, razem z Muzeum w Wersalu postanowili tę lukę uzupełnić. Od kilku dni w Warszawie możemy oglądać wspaniałą wystawę poświęconą Marii Leszczyńskiej, córce króla Stanisława Leszczyńskiego i żonie Ludwika XV.
Ekspozycja otwiera perspektywę na kilka problemów i tematów, jak ślub Marii Leszczyńskiej i jej macierzyństwo, kochanki króla Ludwika XV, krąg najbliższych przyjaciół królowej Marii, jej zamiłowanie do muzyki i malarstwa, dekoracje i wyposażenie jej apartamentów, wreszcie życie codzienne i odświętne na dworze królewskim oraz jego przyjemności.
Na tę wielowątkową prezentację składają się starannie wyselekcjonowane, znakomite portrety, oryginalne fragmenty dekoracji apartamentu królowej – w tym cykl obrazów Pięć zmysłów pędzla Jeana-Baptiste’a Oudry’ego, a także inne płótna, które powstały według zamysłu królowej, a niektóre również przy jej udziale, jak Gabinet Chiński – wreszcie wyrafinowane dzieła rzemiosła, jak znakomita komoda znanego ebenisty Roberta-Antoine’a Gaudreausa, zamówiona do jednego z jej salonów.
Poza pałacem w Wersalu, swych dzieł na wystawę użyczyły następujące instytucje francuskie: Departament Malarstwa i Departament Grafiki w Luwrze, Zamek w Fontainebleau, Muzeum l’Ile-de-France w Sceaux, Państwowe Muzeum Ceramiki w Sèvres, Państwowe Muzeum Porcelany im. Adriena Dubouché w Limoges, Muzeum Cognacq-Jay, Biblioteka Narodowa Francji, Archiwa Państwowe, Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Biblioteka Miejska w Wersalu, a także właściciele prywatni. Instytucje polskie reprezentują: Biblioteka PAN w Kórniku, Fundacja Książąt Czartoryskich w Krakowie, Fundacja Zbiorów im. Ciechanowieckich w Zamku Królewskim w Warszawie i Zamek Królewski w Warszawie.
Wystawa Wersal Marii Leszczyńskiej otwiera przed publicznością szerokie możliwości lepszego poznania tej uroczej i lubianej Polki, która została królową Francji, a także wysmakowanej sztuki francuskiej czasów Ludwika XV. Mamy nadzieję, że dzięki wyjątkowej klasie artystycznej prezentowanych dzieł, stanie się ona wydarzeniem kulturalnym o pierwszorzędnym znaczeniu.
Wystawę można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie od 21 września 2013 r. do 5 stycznia 2014 r.
Juliusz Gałkowski