Czy wiesz, że Stefan Czarniecki został wyleczony z poważnej choroby muzyką?

Choroby zawsze towarzyszyły ludzkości. Poziom medycyny w dawnych wiekach był na bardzo niskim poziomie. W XVII wieku metody lekarzy były bardzo zawodne a ich praktyki zabijały więcej pacjentów niż leczyły.

Podczas wojen poziom higieny był bardzo niski, co za tym idzie choroby zawsze wędrowały za armiami. Nie tylko dotykały one najniżej usytuowanych, ale również dosięgały tych z samej góry.
Nie inaczej było podczas tzw. „Potopu”. Kiedy wojska Rzeczypospolitej w 1659 roku ruszyły na pomoc Danii, poważnie zachorował Stefan Czarniecki. Wszystkich obleciał strach.

Jako, że wszystkim zależało na tym wyśmienitym wodzu, zaczęto wysyłać do niego lekarzy. Medyków wysłali m.in. elektor brandenburski oraz admirał holenderski. Lekarze rozpoczęli leczenie na różne sposoby, jednakże nie przyniosły one żadnego efektu. Postanowiono więc zwołać naradę lekarską, na której po długich obradach jednogłośnie stwierdzono, iż najlepszym lekarstwem będzie muzyka.
Bez zwłoki zorganizowano orkiestrę, która w sąsiadującym z Czarnieckiego pokojem zaczęła od razu grać. Zalecono tylko aby nie uderzać w wielki bęben. I tak oto przez cały dzień Stefanowi grali piękne melodie.
Po całym dniu grania, okazało się, że Czarniecki poczuł się lepiej, a po kilku dniach był już zdrów jak ryba.

Ciekawostki historyczne

AW

 

Bibliografia:

Michał Górzyński: Rycerzy staropolskich wojenne przypadki. Warszawa 2014

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*