Tego dnia 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie
Rotmistrz, polski żołnierz i członek Armii Krajowej, Witold Pilecki został skazany na karę śmierci 15 marca, a wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Egzekucje przeprowadził Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”. Wcześniej był torturowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz rządu Polski na emigracji.
3 marca 1948 roku rozpoczął się proces tzw. Grupy Witolda przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. Pilecki został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz 2 Korpusu oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Pilecki odrzucił zarzut o przygotowywanie zamachu, jednak przyznał się do pozostałych zarzutów.
Witold Pilecki i kara śmierci
15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy. Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie.
Miejsce pochowania Pileckiego pozostaje nieznane, ale bardzo prawdopodobne jest, że znajduje się na tzw. „łączce”, kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Witold Pilecki był polskim harcerzem i oficerem Wojska Polskiego, a także artystą i społecznikiem. Pochodził z rodziny szlacheckiej i miał czwórkę rodzeństwa. Od 1910 roku mieszkał w Wilnie i tam wstąpił do konspiracyjnego harcerstwa. Przez całe życie służył Polsce, walcząc o jej granice po zaborach, broniąc jej niepodległości i służąc w Wojsku Polskim jako ułan.
W czasie okupacji niemieckiej był aktywnym członkiem konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i w 1940 roku świadomie pozwolił się aresztować w łapance i wywieźć do KL Auschwitz, gdzie budował sieć konspiracyjną i dokumentował bestialstwo niemieckich oprawców. Po ucieczce z Auschwitz w 1943 roku, Pilecki sporządził szczegółowe raporty o niemieckim ludobójstwie obozowym.
Później brał udział w powstaniu warszawskim i po jego upadku dostał się na krótko do niemieckiej niewoli. Następnie wstąpił do służby w stacjonującym we Włoszech II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Jesienią 1945 roku został przerzucony do Polski, a następnie podjął działalność wywiadowczą.
Witold Pilecki był jednym z największych polskich bohaterów, który całe swoje życie poświęcił na rzecz wolnej Polski.