Witold Pilecki kara śmierci

15 marca 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci

Tego dnia 1948 roku rotmistrz Witold Pilecki został skazany na karę śmierci przez Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie

Rotmistrz, polski żołnierz i członek Armii Krajowej, Witold Pilecki został skazany na karę śmierci 15 marca, a wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej poprzez strzał w tył głowy. Egzekucje przeprowadził Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”. Wcześniej był torturowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz rządu Polski na emigracji.

3 marca 1948 roku rozpoczął się proces tzw. Grupy Witolda przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie. Pilecki został oskarżony o nielegalne przekroczenie granicy, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, nielegalne posiadanie broni palnej, prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz 2 Korpusu oraz przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Pilecki odrzucił zarzut o przygotowywanie zamachu, jednak przyznał się do pozostałych zarzutów.

Witold Pilecki i kara śmierci

15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim poprzez strzał w tył głowy. Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie.

Miejsce pochowania Pileckiego pozostaje nieznane, ale bardzo prawdopodobne jest, że znajduje się na tzw. „łączce”, kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Witold Pilecki był polskim harcerzem i oficerem Wojska Polskiego, a także artystą i społecznikiem. Pochodził z rodziny szlacheckiej i miał czwórkę rodzeństwa. Od 1910 roku mieszkał w Wilnie i tam wstąpił do konspiracyjnego harcerstwa. Przez całe życie służył Polsce, walcząc o jej granice po zaborach, broniąc jej niepodległości i służąc w Wojsku Polskim jako ułan.

W czasie okupacji niemieckiej był aktywnym członkiem konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej i w 1940 roku świadomie pozwolił się aresztować w łapance i wywieźć do KL Auschwitz, gdzie budował sieć konspiracyjną i dokumentował bestialstwo niemieckich oprawców. Po ucieczce z Auschwitz w 1943 roku, Pilecki sporządził szczegółowe raporty o niemieckim ludobójstwie obozowym.

Później brał udział w powstaniu warszawskim i po jego upadku dostał się na krótko do niemieckiej niewoli. Następnie wstąpił do służby w stacjonującym we Włoszech II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Jesienią 1945 roku został przerzucony do Polski, a następnie podjął działalność wywiadowczą.

Witold Pilecki był jednym z największych polskich bohaterów, który całe swoje życie poświęcił na rzecz wolnej Polski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*