Wybitne dzieci sławnych Polaków | Patronat

“Niedaleko pada jabłko od jabłoni” mawia stare polskie przysłowie, a historie wybitnych Polaków i ich przodków niejednokrotnie potwierdzały jego przesłanie. Interesujące zjawisko pokoleniowego dziedziczenia umiejętności i zmagań twórczych na przykładach biografii wielkich Polaków opisał Marek Borucki w swojej najnowszej książce “Wybitne dzieci sławnych Polaków”. W księgarniach od 27 marca. Tytuł został objęty przez nasz portal patronatem medialnym. 

Nałkowscy, Baczyńscy, Wyspiańscy… o kim najpierw myślimy słysząc te nazwiska? O matce czy synu? O ojcu czy córce? Historia zna wiele rodzin, w których dzieci dziedzicząc talenty i pasje po swoich rodzicach czy dziadkach, kontynuują ich zmagania bądź podążają ich śladem w dziedzinie nauki, literatury, sztuki, a czasem działalności społeczno-politycznej. Bywają sytuacje, kiedy prześcigają zasłużonych rodziców jak choćby Baczyński, Żeleński czy Kaczmarski, czy dziadków jak u Bogusławskich czy Godebskich.

Czasem jednak rodzic o wielkiej sławie przyćmiewa swoją wielkością syna czy córkę, również wybitnych w swojej dziedzinie, ale pozostających w zapomnieniu, znanych tylko w gronie specjalistów. Bo kto wie, że słynny Jan Brzechwa miał córkę Krystynę, wybitną malarkę, a Stanisław Moniuszko jest ojcem malarza Jana Czesława autora obrazów “Biesiada” czy “Przygody na drodze”? Istnieje też wcale niemało przykładów, gdzie trzeba postawić znak równości między dokonaniami twórczymi seniora i juniora, a wskazanie pewnej przewagi któregoś z nich jest niezmiernie trudne.

“Wybitne dzieci sławnych Polaków” to historia dzieci i rodziców, których nazwisko zapisało się na kartach historii. To dwadzieścia pięć opowieści, które pozwalają czytelnikowi poznać nowe, często zaskakujące fakty z życia wybitnych Polaków oraz ich wpływu na kształtowanie się polskiej kultury. Z pewnością będzie to literacka uczta dla każdego miłośnika historii.

Marek Borucki – historię studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej ponadto autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej, w tym dwóch bestsellerowych publikacji pt. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” (cz. 1 i cz. 2).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*