10 lipca 1812 roku rozpoczęła się bitwa pod Mirem

Bitwa będąca starciem kawaleryjskim pomiędzy awangardą IV Korpusu Kawalerii Wielkiej Armii, a siłami gen. dyw. Matwieja Płatowa. 10 lipca 3 pułki gen. Różnieckiego wpadły w zasadzkę zorganizowaną przez kilkukrotnie liczniejszych Kozaków, co zatrzymał pochód IV Korpusu i zmusiło go do rozwinięcia części sił. Bitwa ustała ok. 21 wraz z nadejściem 16 Dywizji Piechoty gen. Ludwika Kamienieckiego, która wchodziła w skład V Korpusu.

Siły biorące udział w bitwie 11 lipca:
-Wielka Armia – 3, 9, 11, 15 i 16 pułk ułanów z 4 Dywizji Kawalerii Lekkiej gen. Aleksandra Różnieckiego, która składała się na IV Korpus Kawalerii gen. Latour – Mauborg. Ogółem 3000 kawalerzystów.
-Imperium Rosyjskie – 3 pułki Kozaków iłojawskich,1 regiment dragonów kijowskich i achtyrskich huzarów, a ponadto bateria artylerii konnej i 3 baony piechoty gen.Kutiejnikowa. Łącznie – ok. 6000 jazdy, 12 dział i 2300 piechurów.

Ponownie Mir stał się teatrem zmagań awangardy francuskiej i ariergardy rosyjskiej. Sama wieś leży na wschód od Korelicz, mniej więcej 180 km na południowy zachód od Mińska. Polacy, szukając okazji do powetowania przegranej z 10 lipca, zobaczyli przed sobą oddziały Kozaków,a gen. Różniecki, błędnie oceniwszy ich siły, wydał rozkaz natarcia. Żołnierze IV Korpusu po raz kolejny ulegli silniejszemu przeciwnikowi tracąc nawet 800 ludzi. Straty rosyjskie wyniosły ok. 300 ludzi. Dzięki temu sukcesowi, ataman Płatow mógł kontynuować odwrót w głąb Imperium.

Miała się to okazać jedyna przegrana bitwa 1812r., w której gros sił stanowili Polacy, bowiem przez resztę kampanii mieli dać niepowszednie dowody męstwa i oddania Cesarzowi, a lansjerzy gwardii (1er régiment de chevau-légers lanciers polonais de la Garde impériale) uratowali nawet Napoleonowi życie, wybawiając go z dramatycznej sytuacji, jaką było otoczenie przez Kozaków. Również polscy piechurzy, mimo, że większość z nich pochodziła z poboru wiosennego 1812r., wyróżnili się spośród jednostek napoleońskich i do końca walczyli ramię w ramię z oddziałami Starej Gwardii.

(Obraz przedstawią bitwę pod Mirem).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*