15 października 1946 roku Herman Göring popełnił samobójstwo

Tego dnia 1946 roku Herman Göring popełnił samobójstwo, unikając śmierci przez powieszenie

Herman Göring to niemiecki zbrodniarz wojenny, jeden z kreatorów hitlerowskiej III Rzeszy. Aby uniknąć kary śmierci, popełnił samobójstwo, zażywając cyjanek.

W czasie I wojny światowej as lotnictwa, po zakończeniu konfliktu związał się z nazistami- w 1923 został ranny w czasie puczu w Monachium. Po przejęciu władzy przez nazistów w Niemczech został premierem Prus i ministrem lotnictwa. Zajmował się planem czteroletnim, który miał na celu wzrost niemieckiej gospodarki i zbrojenie wojsk do przyszłej wojny.

Po początkowych sukcesach Luftwaffe po wybuchu II wojny światowej Goring został awansowany na marszałka Rzeszy. Jego gwiazda przygasła po klęsce w lotniczej bitwie o Anglię- w dalszym etapie lotnictwo niemieckiej było coraz słabsze. Pod koniec wojny zaproponował Hitlerowi który był w oblężonym Berlinie że przejmie władze, co spotkało się z furią Furhera i oskarżeniem o zdradę.

Był odpowiedzialny za prześladowania Żydów, wysyłania robotników przymusowych do Rzeszy, zbrodni wojennych dokonywanych w czasie nalotów, przygotowywania agresji na kolejne państwa, grabieży dóbr materialnych z całej Europy.

W Norymberdze gdzie po wojnie był sądzony nie miał szansy na inny wynik niż śmierć- w odpowiedzi na powyższe oskarżenia stwierdził „w sensie oskarżenia nie przyznaję się do winy”. Po otrzymaniu wyroku śmierci przez powieszenie domagał się zmiany wykonania wyroku, na rozstrzelanie, jak przystało na żołnierza.

Prośba spotkała się z odmową.

Dzień przed wyrokiem popełnił samobójstwa używając cyjanku.

One Comment

  1. dr Wacław Piekielny

    „Dzień przed wyrokiem popełnił samobójstwa używając cyjanku.” – nie przed wyrokiem, tylko był już po wyroku i dzień przed jego wykonaniem popełnił samobójstwo.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*