17 listopada 1941 roku Ernst Udet popełnił samobójstwo

Tego dnia 1941 roku Ernst Udet popełnił samobójstwo

Ernst Udet, niemiecki lotnik, jeden z czołowych asów myśliwskich z czasów I wojny światowej mający na koncie 62 zwycięstwa. Uczestnik I i II wojny światowej. W okresie międzywojennym pilot sportowy, akrobacyjny i wyczynowy.

Podczas I wojny światowej Udet początkowo latał na dwumiejscowych samolotach obserwacyjnych nad frontem zachodnim. Dał się poznać jako dobry pilot i został przeniesiony do jednostki myśliwskiej stacjonującej w Habsheim. Początkowo wszystko wskazywało na to, że Udet nie nadaje się na pilota myśliwskiego gdyż unikał walki w powietrzu.

W końcu jednak się przełamał psychicznie i zaczął aktywnie uczestniczyć w starciach powietrznych odnosząc 62 zwycięstwa co dało mu pozycję drugiego asa niemieckiego po Manfredzie von Richthofenie, znanym jako „Czerwony baron”.

W 1933 roku za namową Hermanna Göringa wstąpił do NSDAP. W 1935 roku został pułkownikiem nowo tworzonych wojsk lotniczych Luftwaffe. Jako kierownik Urzędu Technicznego w Ministerstwie Lotnictwa Rzeszy miał duży udział w rozwoju lotnictwa bombowego i powstaniu bombowca nurkującego Junkers Ju 87 Stuka.

Gdy nadeszła porażka w bitwie o Anglię winą za to próbowano obarczyć Udeta, który na skutek wrogości Göringa i innych zwierzchników partyjnych 17 listopada 1941 roku zastrzelił się. Adolf Hitler urządził Udetowi pogrzeb państwowy, a propaganda niemiecka podała, ze zginął podczas testów nowego samolotu.

Odznaczony m.in. Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego, Krzyżem Żelaznym I klasy oraz Krzyżem Żelaznym II klasy. W chwili śmierci miał 45 lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*