19 maja 1649 roku została proklamowana Republika Angielska

Tego dnia 1649 roku angielski Parlament proklamował Republikę Angielską

Republika Angielska, Rzeczpospolita Angielska (ang. Commonwealth of England) została proklamowana przez angielski parlament w wyniku wojny domowej. Wojna w Anglii pomiędzy rojalistami, a parlamentarzystami toczyła się od 1642 roku.

Opozycja wymierzona w rządy Karola I po serii zwycięstw dokonała całkowitej przebudowy systemu rządzenia, praktycznie przekazując władzę w ręce tzw. Parlamentu Kadłubowego (Rump Parliament). Ograniczony z 200 do 50 członków Parlament uznał króla za tyrana, zdrajcę, mordercę i wroga państwa, co skończyło się skazaniem i ścięciem Karola. Początkowo Anglia miała stać się wspólnotą (Commonwealth), rządzoną przez Izbę Gmin, lecz okazało się, że „nowa władza” jest nieudolna i nie spełnia społecznych postulatów.

Wykorzystał tę sytuację okryty chwałą sukcesów militarnych w Irlandii i Szkocji Oliver Cromwell. Rozpędził on posłów, zastępując ich swoimi zwolennikami, a kilka miesięcy później przejął władzę jako Lord Protektor.

Angielska republika przetrwała do 1660 roku, kiedy to postanowiono przywrócić monarchię i na tron powróciła dynastia Stuartów w osobie Karola II.

Zdj. Wikimedia Commons

Comments are closed.