26 czerwca 1941 roku Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Słochy Annopolskie

Pacyfikacja wsi Słochy Annopolskie – 22 czerwca 1941 roku Niemcy rozpoczęli realizację planu „Barbarossa” i zaatakowali Związek Radziecki. W okolicy wsi Słochy Annopolskie dochodziło do zaciętych walk między Wermachtem a Armią Czerwoną. Rosjanie ostrzeliwali szosę przebiegającą przez miejscowość i w jednym ze starć zabili niemieckiego oficera oraz ranili kierowcę. W odwecie Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Słochy Annopolskie

26 czerwca 1941 roku żołnierze Wermachtu otoczyli wieś, którą podpalili rozpoczęli strzelanie do uciekających mieszkańców. Osoby starsze były zabijane bagnetami. Część mieszkańców została zatrzymana i wyprowadzona poza wieś. Z grupy mężczyzn wybrano kilkunastu i rozstrzelano. Resztę osób zaprowadzono do niespalonego domu. Prawdopodobnie planowano rozstrzelać wszystkich zaprowadzonych, lecz ostatecznie część z tych osóbwywieziono na roboty do Rzeszy.

Nieznana jest dokładna liczba ofiar tego ludobójstwa. Różne źródła podają od 47 do 64 ofiar, a na pomniku we wsi znajduje się liczba 58 osób. Wśród tych ofiar poza mężczyznami w różnym wieku były także kobiety i 7-letnie dzieci. Wieś odbudowano po wojnie.

Jan Lewandowski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*