3 lipca 1943 Niemcy dokonali pacyfikacji wsi Majdan Stary

Do masakry we wsi Majdan Stary doszło podczas prowadzonych na Zamojszczyźnie akcji wysiedleńczych. Niemcy planowali wypędzić z tych terenów ok. 100 tyś. Polaków i zastąpić ich niemieckimi kolonizatorami. Działania te trwały już od 1942 roku.

Opór tym działaniom stawiły Bataliony Chłopskie, Armia Krajowa i Gwardia Ludowa. Organizacje te atakowały niemieckie obiekty i wsie zasiedlone przez niemieckich kolonizatorów. Przełom roku 1942 i 1943 był trudny dla Niemców także na froncie wschodnim. Z uwagi na to zdecydowano się czasowo zaprzestać akcji. Od końca czerwca 1943 roku Niemcy wznowili swoje działania. Mieszkańcy wsi byli wypędzani lub rozstrzeliwani, a ich dobytki podpalane i niszczone.

Od 2 maja 1943 roku w Majdanie Starym trwało wysiedlanie mieszkańców na przymusowe roboty do Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Dzień później, 3 maja, do wsi wkroczyły jednostki SS i Gestapo wraz z ukraińskimi lub rosyjskimi żołnierzami. Rozpoczęło się niszczenie wsi połączone z wypędzaniem mieszkańców na pobliskie tereny. Tam dokonano rozstrzelenia mężczyzn, kobiet i dzieci w różnym wieku.

Najmłodsza ofiara miała zaledwie 2 miesiące, a najstarsza 81 lat. Egzekucja została przeprowadzona przez rosyjskich lub ukraińskich żołnierzy. Zginęło od ok. 55 do nawet 83 osób. Najprawdopodobniej ofiar było ok. 75.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*