5 lipca 649 roku papieżem został Marcin I

Marcin pełnił urząd diakona oraz był przedstawicielem papieża Teodora I w Konstantynopolu. Przeciwstawiał się monoteletyzmowi i zdobył popularność w Rzymie i cesarstwie. 5 lipca 649 roku został papieżem i przyjął imię Marcina I.

W październiku 649 roku zwołał synod, na którym potwierdzono naukę o dwóch wolach Chrystusa oraz obłożono klątwą teorię o monoteletyzmie. Ówczesny patriarcha Konstantynopola – Paweł II, nie uznał postanowień synodu. Marcin I nałożył więc na niego ekskomunikę.

Marcin I nie czekał na zatwierdzenie swojego wyboru przez cesarza. Doprowadziło to do konfliktu. Cesarz Konstans II wysłał do Rzymu swojego przedstawiciela – Olimpusa, który aresztował papieża. Od 17 września 653 roku papież przebywał w Konstantynopolu. Papieżowi zarzucano, że nie jest prawowitym następcą św. Piotra. Zorganizowano proces, w którym akt oskarżenia miał jednak wydźwięk czysto polityczny.

Marcin I zmarł na wygnaniu na Krymie. Podczas procesu był publicznie biczowany i poniżany. Po wygnaniu Kościół Rzymski wybrał nowego papieża, a Marcinowi I nie udzielił żadnego wsparcia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*