opiekunem Elżbiety Rakuszanki

Czy wiesz, że opiekunem Elżbiety Rakuszanki początkowo miał być Albrecht VI Habsburg?

Opiekunem Elżbiety Rakuszanki, przyszłej polskiej królowej, początkowo miał być Albrecht VI Habsburg, brat Fryderyka III. Śmierć Albrechta II Habsburga w 1439 roku spowodowała kolejną walkę o tron w Pradze i w Budzie. O te trony upominali się, obok Jagiellonów, także Habsburgowie – synowie Cymbarki Mazowieckiej i Ernesta Żelaznego: Fryderyk III i Albrecht VI. Władzę chciała zachować również Elżbieta Luksemburska, tym bardziej, że zmarły mąż pozostawił ją brzemienną, a 22 lutego 1440 roku urodziła syna – Albrechta Pogrobowca.

W tym samym czasie, gdy Elżbieta Luksemburska rodziła syna, nad Wisłą snuto plany, by do Budy wysłać starszego syna Władysława II Jagiełły – Władysława Warneńczyka, aby objął madziarski tron.

Na Wawel 8 marca 1440 roku przybyła delegacja panów węgierskich, która wręczyła Warneńczykowi zaproszenie do objęcia węgierskiego tronu. Król Polski je oczywiście przyjął. O tym wszystkim dowiedziała się wdowa po Albrechcie II Habsburgu – Elżbieta Luksemburska.

Postanowiła działać i koronowała na króla, 15 maja 1440 roku, wbrew sejmowi, swojego syna. Z uwagi na to, że działała nielegalnie, poprosiła jedną z dwórek o wykradzenie korony św. Stefana. Zakradła się ona do skarbca i zabrała z niego koronę św. Stefana. Syn Jagiełły był koronowany koroną, która znajdowała się w grobowcu św. Stefana, co miało mieć taką samą moc, jak by był koronowany koroną oryginalną.

Opiekunem Elżbiety Rakuszanki początkowo miał być Albrecht VI Habsburg!

Elżbieta Luksemburska szukała pomocy u kuzynów swojego męża – Albrechta VI Habsburga, któremu najpierw powierzyła opiekę nad swoimi dziećmi. Karol Olejnik – autor biografii króla Władysława III Warneńczyka twierdzi, że ten krok osłabił w przyszłości Elżbietę, o czym się zorientowała później i wtedy rozpoczęła rozmowy z jego bratem – Fryderykiem III Habsburgiem. Zastawiła u niego koronę św. Stefana i wysłała do Wiednia dzieci, aby Fryderyk stał się ich opiekunem.

Dzieci Elżbiety Luksemburskiej były przetrzymywane w warunkach, które urągały ich godności. Przyszła królowa Polski – żona Kazimierza IV Jagiellończyka, nabawiła się gruźlicy kości i była przez to garbata.

Gdy Fryderyk III Habsburg wybrał się do Rzymu, na koronację cesarską, w Wiedniu podniósł się bunt przeciwko cesarzowi za to, w jakich warunkach przetrzymuje królewskie dzieci. W tym czasie Elżbieta Rakuszanka i jej rodzeństwo byli sierotami, gdyż Elżbieta Luksemburska zmarła 19 grudnia 1442 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie na czerwonkę.

Rakuszanka trafiła na dwór Ulryka II Cylejskiego, krewnego swojej babki. On chciał poprawić relacje z Polską i dlatego nawiązał kontakt z polskim dworem i wyswatał swoją podopieczną z polskim królem – Kazimierzem IV Jagiellończykiem.

Ucieczka polskiego króla, a później małżeństwo?

Jan Długosz podaje, że gdy król Polski zobaczył przyszłą żonę to uciekł, schował się w komnacie i nie wychodził przez kilka dni. Być może na wygląd polskiej monarchini miała wpływ jej choroba, a może po prostu Jan Długosz specjalnie tak pisał, bo jego chlebodawca – Zbigniew Oleśnicki miał na pieńku z młodszym synem Jagiełły?

Tego się już nie dowiemy. Najważniejsze jest to, że małżeństwo Kazimierza i Elżbiety było zgodne. Wspólnie doczekali się trzynaściorga dzieci, z czego aż jedenaścioro dożyło dorosłości. Czterech synów tej pary zostało królami:

  • Władysław II Jagiellończyk – król Czech i Węgier,
  • Jadwiga – żona Jerzego Bogatego księcia bawarskiego,
  • Kazimierz – patron Polski i Litwy, święty katolicki,
  • Jan I Olbracht – król Polski,
  • Aleksander Jagiellończyk – król Polski i wielki książę litewski,
  • Zofia Jagiellonka – żona Fryderyka, elektora brandenburskiego i matka wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna,
  • Elżbieta – zmarła w dzieciństwie
  • Zygmunt I Stary – król Polski i wielki książę litewski,
  • Fryderyk – biskup krakowski, później kardynał i arcybiskup gnieźnieński,
  • Elżbieta – zmarła w dzieciństwie,
  • Anna Jagiellonka – żona księcia pomorskiego Bogusława X,
  • Barbara Jagiellonka – żona księcia saskiego Jerzego Brodatego,
  • Elżbieta – żona Fryderyka II, księcia legnickiego.

Nie dziwi więc, że często nazywana jest „matką królów”. Natomiast dzięki zawartym małżeństwom, córki Elżbiety zyskały powiązania rodzinne z większością ówczesnych dynastii rządzących w Europie. A Jagiellonowie stali się jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie na przełomie XV i XVI wieku.


Bibliografia:

  • Olejnik Karol, Władysław III Warneńczyk 1424-1444, Kraków 2007.

Comments are closed.