Tego dnia 1939 roku przekazano dwa egzemplarze polskiej Enigmy wraz z dokumentacją przedstawicielom francuskiego i brytyjskiego wywiadu
Egzemplarze polskiej enigmy, maszyny deszyfrującej niemiecką enigmę, zostały przekazane po tym, jak w 1939 roku Niemcy kolejny raz zmienili sposób szyfrowania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o poznańskich matematykach, którzy rozszyfrowali Enigmę.
Co tak naprawdę wydarzyło się w ośrodku Pyry pod Warszawą 25 lipca 1939 roku?
Od lat 20. prowadzono w nim specjalistyczne tajne badania nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny cyfrującej o kryptonimie Enigma. Przez cały okres drugiej dekady próbowano bezskutecznie odszyfrować rozkazy przesyłane dla Wermachtu. A zwłaszcza dla Kriegsmarine i Abwehry. Kontrwywiad niemiecki wiedział, że Polacy podjęli takie wyzwanie. Ośrodek ten często był monitorowany i obserwowany.
Aż wreszcie w 1932 roku, na rok przed przejęciem władzy przez Hitlera, genialni matematycy z tzw. zespołu poznańskiego: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski w tajnym raporcie przekazali, iż udało się złamać tajne szyfry niemieckie.
Przeczytaj także: „Hawaje” Atlantyku – wyspy azorskie w strategii mocarstw podczas II wojny światowej
Od tej pory polski wywiad dysponował szeroką wiedzą na temat przygotowań do wojny. Także, co ważniejsze, przechwytywał tajne depesze na temat rozlokowania niemieckiej marynarki na Morzu Północnym. Nic dziwnego więc, że wywiad angielski i francuski interesowały się wynikami polskich badań.
Egzemplarze polskiej Enigmy w rękach brytyjskich i francuskich
25 lipca 1939 roku, po uprzednim wytłumaczeniu sposobu działania, przekazane zostały dwa egzemplarze maszyny zbudowanej przez polski zespół. Ośrodek w Pyrach po wybuchu wojny został ewakuowany, a personel przekierowany do francuskiego tajnego ośrodka pod kryptonimem „Bruno„.
Następnie, stamtąd wysłano maszynę do Anglii i umieszczono ją w w Bletchey Park. Anglicy nadali jej nazwę „Ultra”. Sukces poznańskich matematyków był spektakularny. W dużej mierze przyczynił się do zwycięstwa aliantów. Na przykład w bitwie o Atlantyk, w latach 1940-1941.
Obecnie w Poznaniu przy ul. Święty Marcin, w dawnym budynku Collegium Historicum UAM, znajduje się interaktywna eskpozycja – Centrum Szyfrów Enigma.
Takie rzeczy powinny być inspiracją do kasowego filmu dystrybuowanego na całym świecie. W większości krajów ludzie myślą, że enigma została rozgryziona przez anglików. Mamy tyle chwalebnych momentów w historii a nie tylko opłakiwanie przegranych bitew…
„Aż wreszcie w 1932 na rok przed przejęciem władzy przez Hitlera, genialni matematycy z tzw zespołu poznańskiego Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski w tajnym raporcie przekazali, iż udało się złamać tajne szyfry niemieckie. Od tej pory polski wywiad dysponował szeroką wiedzą na temat przygotowań do wojny a także co ważniejsze przechwycał tajne depesze na temat rozlokowania niemieckiej „marynarki na morzu północnym.
http://historykon.pl/25-lipca-1939-roku-zostaly-przekazane-przedstawicielom-francuskiego-i-brytyjskiego-wywiadu-egzemplarze-maszyny-deszyfrujacej-enigma/