Krótka historia ekonomii | Recenzja

N. Kishtainy, Krótka historia ekonomii

Ostatnimi czasy „specjaliści” od ekonomii, szczególnie tej w skali makro, wyrastają jak grzyby po deszczu. A ich wiedza – zazwyczaj do bólu popularna – opiera się zwykle na mądrościach forów internetowych i własnym doświadczeniu. Bo podręczniku ekonomii zwykle o jej prawach mówią w bardzo skomplikowany sposób. Ale dla laika też się coś znajdzie. A konkretnie „Krótka historia ekonomii”.

Kolejna „Krótka historia…” od wydawnictwa RM jest kolejnym bardzo dobrym dziełem, które prezentuje dzieje rozwoju ważnej dla świata nauki. Obok medycyny, psychologii, archeologii a nawet informatyki, osobny tom serii poświęcono ekonomii. Na kolejnych stronach czytelnik odnajdzie krótkie, acz treściwe streszczenie historii najważniejszych idei ekonomicznych od starożytności aż współczesności. Dość mało uwagi autor poświęcił w swej pracy ideom z czasów, które moglibyśmy nazwać okresem protoekonomii, szczególnie ze starożytności i średniowiecza. Więcej a nawet bardzo dużo miejsca poświęcono ekonomii od XVIII stulecia. Można nawet powiedzieć, że jest to ogląd bardzo szeroki. Wszystkie prawa i reguły nauki opisano bardzo obrazowym językiem, co zdecydowanie ułatwia lekturę i czyni „Krótką historię…” publikacją dla laika. Genialną sprawą są też proste i niezwykle trafne przykłady przytaczane przez autora.

Inną, niewątpliwie mocną stroną książki i cechą podnoszącą jakość i szybkość czytania są krótkie rozdziały i wartki oraz ciekawy sposób poprowadzenia narracji. Przede wszystkim jednak jest prosto. Tym bardziej, że autor przedstawia teorie, o których niewielu czytelników nawet wcześniej słyszało. Bo przedstawia bardzo dużo praw i ważnych punktów w rozwoju ekonomii. Niektóre z poruszanych są mocno skomplikowane, jednak wyłożono je w sposób prosty, zrozumiały a przy tym bardzo ciekawy właśnie. Przykładem tego jak można to zrobić jest sposób, w jaki autor wyłożył czytelnikowi teorię gier. Zaryzykuję twierdzenie, że takie wyjaśnienie trafiło by do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej.

Uwagę historyka szczególnie przykuć mogą rozdziały mówiące o socjalizmie i komunizmie. A w mojej opinii najmocniejszym elementem książki w tym zakresie jest bardzo szeroki dowód na to, iż komunizm nie mógł udać się ekonomicznie. Dla mnie osobiście ten fragment to najmocniejszy punkt książki. Może obok zestawiania komunizmu i kapitalizmu na przykładach historycznych! Genialna rzecz.

Treść książki jest zatem naprawdę bardzo dobra. Gorzej z formą. Wydanie pozycji może i jest bardzo dobre, ale inne cechy charakterystyczne serii w tym tomie zaczynają uwierać. Koronnym przykładem jest brak ilustracji. W innych książkach była to może i mocna strona, ale w tej opowieści bardzo przydałby się materiał ilustracyjny. Choćby wykresy, bo ich opisywanie słowne trochę słabo wychodzi. I słabo przemawia do czytelnika.

Wydawnictwo: RM

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*