Poszukiwanie wraków w rejonie Kołobrzegu

To będzie pierwsza tego typu inicjatywa badawcza w tym regionie. Naukowcy wytypowali kilkanaście miejsc, w których być może znajdują się podwodne stanowiska archeologiczne.

Ostatnie miesiące upłynęły badaczom na wykonywaniu różnych pomiarów za pomocą dwóch rodzajów sonarów. Na stronie internetowej projektu możemy przeczytać, że tego typu urządzenia ustawione na dnie pozwalają uzyskać bardzo dokładny, pozbawiony zniekształceń obraz. Robot, na którym znajdował się sonar, wyposażono też w nowoczesną kamerę wideo, która umożliwiła pierwszą, przedwstępną identyfikację zatopionych obiektów.

Do badań wyznaczony został obszar 9 km kw. w odległości ok. 1,5 km od wejścia do portu w Kołobrzegu. Istnieją bardzo poważne przypuszczenia, że w tym rejonie mogła stacjonować również flota rosyjska i szwedzka. To właśnie statki tych sił ostrzeliwały oblężoną Twierdzę Kołobrzeg w trakcie wojny 7-letniej (1756-1763). Prawdopodobnie znajdują się też tam wraki z okresu II Wojny Światowej, nad którymi trwają właśnie prace dokumentacyjne.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ludzie biorący udział w tym projekcie mocno liczą, że tegoroczne działania na morzu to dopiero początek systematycznego rozpoznania kolejnych obszarów wód morskich.

Źródło: Polska Agencja Prasowa. Nauka w Polsce

Fot.: Wikimedia Commons

Adam Buciński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*