Sąd Ostateczny, to termin używany w wielu religiach odnoszący się do sądów postępowania człowieka i jego ocenie, czy jest ono dobre czy złe. Jest to także tytuł dzieła Hansa Memlinga, który wykonany został w technice temperowo-olejnej. Do połowy XVII wieku autor „Sądu Ostatecznego” był nieznany. Dlaczego zdecydowano się na popularyzacje obrazu w formie muralu?
Pomysłodawcą muralu „Sądu Ostatecznego” jest Szwabe, który chce pozyskać prywatnych sponsorów na realizacje swojego pomysłu. Na zaspie, gdzie ma zostać umiejscowiony, odbywał się kiedyś Festiwal Malarstwa Wielkoformatowego Monumental Art, w którym brali udział znani światowi artyści. Galeria wyspowych murali przedstawia wydarzenia historyczne, w tym wybuch II wojny światowej, wolne wybory po 89 roku oraz wizytę Papieża Polaka w Polsce.
W 2017 roku obraz ma zostać spopularyzowany na wielką skalę. Przygotowania trwają,
co potwierdza album dzieł oraz utworzenie serwisu internetowego dzieł Memlinga w wielu wersjach językowych. Planuje się także organizacje konferencji naukowej oraz wystawy.
W Operze Bałtyckiej ma zostać zorganizowane widowisko „Sąd”. Podczas Fety, planuje się spektakle, przygotowanie gier planszowych, filmów dokumentalnych, które są przygotowane przez Telewizję Polską, w programie TVP Kultura.
Grafitti to będzie wielkości ok. 300 m. Autor za pomocą tej formy artystycznej chce pokazać, jak sztuka oddziałowywuje na politykę w przestrzeni miejskiej i publicznej. Projekt ten będzie wspierany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.
Źródła: wikipedia.org, pomorskie.eu., strefa historii.pl, superstacja.tv, trójmiasto.pl, trojmiasto.onet.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Magdalena Majkowska