Zamek Krzyżacki w Malborku będzie miał odbudowane przedzamcze!

Muzeum Zamkowe otrzymało ponad 15 milionów złotych, które zostaną przeznaczone na odbudowę historycznego przedzamcza. Nowe budynki będą służyć pracownikom instytucji, ale niewątpliwie skorzystają na nich turyści, jak i sami mieszkańcy Malborka.

Środki w wysokości 15 096 969,48 zł Muzeum pozyskało z tzw. funduszy norweskich, a dodatkowo 2 664 171,09 zł z budżetu państwa. W nowych budynkach znajdzie się między innymi biblioteka zamkowa wraz z pracownią konserwatorską. Oprócz tego powstaną tam dwie nowe jednostki: pracownia digitalizacji i centrum badań nad dziejami zakonu krzyżackiego. Obiekty są w ruinie od czasu zakończenia działań w okresie II wojny światowej. To jedne z ostatnich niezagospodarowanych budowli na terenie zespołu zamkowego. Znajdujące się w środku budynków historyczne relikty ścian oraz sklepienia piwniczne zostaną zachowane i poddane konserwacji.

Zamek w Malborku należy do jednego z największych w Polsce. W latach 1309-1457 stanowił siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. W roku 1457 podczas trwania wojny trzynastoletniej, dzięki wysiłkom Andrzeja Tęczyńskiego herbu Topór, zamek trafił w ręce króla Kazimierza za kwotę 190 tys. florenów, czyli ok. 660 kg złota. Do roku 1772 stanowił rezydencję polskich królów. W 1774r., po przejęciu go przez Prusaków, rozpoczęto jego przebudowę na koszary. Po bitwie pod Pruską Iławą w 1807r. przejęli go wojska francuskie i przekształciły w szpital, gdzie leczył się marszałek Bernadotte. W latach 1817-1939 zamek przechodził stopniową rekonstrukcję. W czasie II wojny światowej obiekt doznał poważnych zniszczeń, szacuje się je na 50-60%. Od zakończenia wojny aż do dziś trwa jego dalsza odbudowa.

Źródło: tvmalbork.pl fot.: wikipedia

Jakub Zieliński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*