Znaleziska sprzed 10 000 lat w Puławach

Raj dla pasjonatów archeologii. Według archeologów podczas wykopalisk poprzedzających budowę obwodnicy Puław natrafiono na znaleziska z epoki kamienia i brązu.

W czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenach, gdzie w przyszłości będzie przebiegać obwodnica łącząca drogę ekspresową S17 z nowym mostem na Puławach, natrafiono na cenne znaleziska. Znaleziono m. in. pozostałości narzędzi kamiennych, które pochodzą z fazy środkowej epoki kamiennej, czyli mezolitu, mogą mieć nawet 10 000 lat.

Początkowy etap badań archeologicznych wskazuje możliwość odnalezienia śladów osadnictwa ze starszej epoki kamienia, ale i epoki brązu oraz średniowiecza. W trakcie badań natrafiono na przedmioty takie jak naczynia ceramiczne, które pochodzą z nieco młodszej epoki brązu. Naukowcy sądzą, że pochodzą one z okresu tzw. kultury trzcinieckiej i były używane ponad trzy tysiące lat temu. W trakcie badań natrafiono również na naczynia pochodzące z okresu późnego średniowiecza.

Archeolodzy uważają, że znalezienie przedmiotów na obszarze Puław spowodowane było bliskim sąsiedztwem rzeki, co było wykorzystywane przez osadników od epoki kamiennej, aż do średniowiecza.

Kolejnym znaleziskiem badaczy były fragmenty okopów z czasów II wojny światowej. Prawdopodobnie to pozostałości okopów liniowych i innych umocnień fortyfikacyjnych związanych z forsowaniem Wisły przez I Armię Wojska Polskiego w lipcu 1944 roku.

Źródło: kurierlubelski.pl
Foto. Panorama Puław znad rzeki Wisły. Foto. Wikipedia Commons
Ż. Borowiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*