koniec oblężenia Lwowa

22 maja 1919 roku zakończyło się oblężenie Lwowa

Tego dnia 1919 roku oddziały ukraińskie otaczające Lwów, obawiając się okrążenia, wycofały się, kończąc półroczne oblężenie

Oblężenie Lwowa rozpoczęło się 1 listopada 1918 roku, kiedy to oddziały ukraińskie uzbrojone przez wycofujące się wojska austriackie postanowiły zająć miasto i proklamowały utworzenie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej.

Sprzeciwili się temu Polacy mieszkający we Lwowie, w tym również młodzież i mimo braku uzbrojenia stawili opór. Obrońcy zostali wsparci przez dopiero co formujące się oddziały polskie pod dowództwem generała Tadeusza Rozwadowskiego.

Mimo dramatycznej sytuacji i rozkazom generalnego dowództwa o wycofaniu się Rozwadowskiego i oddaniu miasta Ukraińcom, miasto broniło się nadal. Na jednej z narad w Warszawie, która odbyła się 27 stycznia 1919 roku, po raz kolejny próbowano zmusić generała do oddania Lwowa, generał powiedział wtedy:

Gdyby tak było, nie pozostawałoby nam nic innego jak obwiesić się w ogrodzie saskim. Dajcie mi tylko trochę żołnierza, a Lwów i wschodnią Małopolskę obronię.

Generał z obiecanych 5000, otrzymał jedynie około 1200 niewyszkolonych i słabo uzbrojonych ochotników. Jednak dzięki niezwykłym umiejętnościom Rozwadowskiego udało się z nich stworzyć jednolite wojsko i doczekać odsieczy, która nadeszła wiosną

Comments are closed.