27 września 1331 roku miała miejsce bitwa pod Płowcami

Tego dnia 1331 roku w miejscowości Płowce rozegrała się bitwa z wojskami krzyżackimi

Płowce to miejsce starcia między wojskami krzyżackimi, a polskimi pod dowództwem króla Polski Władysława Łokietka.

Krzyżacy coraz agresywniej naciskali na Polskę. W lipcu 1331 roku ponownie urządzili wyprawę łupieżczą na ziemie koronne.

Łokietek nie czekając organizował obronę. Mimo tego, iż nie dysponował takimi siłami jak zakon, szedł za nim krok w krok, czekając dogodnej okazji na atak. Jego cierpliwość została nagrodzona, armia krzyżacka podzieliła się na trzy części.

Koniecznie zajrzyj tutaj po więcej informacji: Bitwa pod Płowcami | Wywiad z dr. Karolem Kościelniakiem

Król stanął obok traktu obozem i przepuścił dwie grupy wojsk zakonnych. Po przejściu drugiej ruszył szybko traktem i obsadził wieś Płowce, a sam stanął zresztą sił z tyłu. Ostatnia grupa wojska zakonu pod dowództwem Altenburga, spodziewając się ataku sił polskich od tyłu, została całkowicie zaskoczone przez oddziały, które znalazły się przed nimi. Krzyżacy zostali zaatakowani z dwóch stron, mimo przewagi liczebnej i zaskoczenia, wojska zakonu stawiały zacięty opór i dopiero po kilu godzinach Łokietkowi udało się ich otoczyć i zmusić do poddania.

Krzyżakom udało się zawiadomić dwie przednie grupy o ataku, które zawróciły i ruszyły pod Płowce. Pierwsza dotarła grupa Luterberga, jednak został pokonana i rozpoczęła odwrót. Gdy przybyła pierwsza grupa zapadły już ciemności, które przerwały dalsze walki.

Bitwa pod Płowcami była pierwszym zwycięstwem wojsk polskich nad zakonem w otwartym polu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*