2 maja 1813 roku miała miejsce bitwa pod Lützen

Tego dnia 1813 roku miała miejsce bitwa pod Lützen

Bitwa pod Lützen 1813 roku* to pierwsze starcie w ramach VI koalicji antyfrancuskiej. Koalicjanci po porażce Napoleona w Rosji wkroczyli do sprzymierzonej z Francją Saksonii, gdzie Napoleon skoncentrował swoją odbudowaną Wielką Armię, jednak cierpiącą na chroniczny brak kawalerii, co będzie miało odbicie w bitwie pod Lützen.

Właśnie z powodu słabego zwiadu Napoleon był zupełnie nieprzygotowany na stoczenie bitwy pod Lützen, bowiem zamierzał odciąć wrogowi linie komunikacyjne osłaniając się korpusem marsz. Ney’a, który teraz znalazł się na pierwszej linii. Cesarz słysząc odgłosy kanonady skierował swe siły na pomoc zagrożonemu korpusowi.

Zajrzyj też tu: Rak po korsykańsku – czyli rozważania o przyczynie śmierci Napoleona Bonapartego

Przez kilka godzin 2 maja w wiosennym słońcu żołnierze francuscy, rosyjscy i pruscy walczyli ze zmiennym szczęściem o kilka wsi rozłożonych wokół Lützen. Wreszcie pod wieczór, gdy Francuzi dostali wsparcie, wyparli wrogów ze zdobytego terenu, jednak z braku właśnie kawalerii dopuścili do ich swobodnego odwrotu. Napoleon stracił około 20 000 ludzi, tyle samo co gen. Piotr Wittgenstein, głównodowodzący armii prusko-rosyjskiej.

*być może słyszałeś o innej bitwie pod Lützen – tej z 1632 roku między Gustawem II Adolfem a Wallensteinem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*