Krótka historia PTTK

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze to najstarsza i największa polska organizacja turystyczna. Poniżej poznasz krótką historię PTTK i bardziej szczegółowe zestawienie. Poznaj historię czterech najpopularniejszych tatrzańskich schronisk.

Spis treści

  1. Krótka historia PTTK
  2. Zjednoczenie i powstanie PTTK
  3. Schronisko PTTK nad Morskim Okiem
  4. Schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej
  5. Schronisko PTTK Kalatówki
  6. Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Krótka historia

PTTK powstało 17 grudnia 1950 roku w połączeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT), powstałego w 1873 roku, i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK), powstałego w 1905 roku.

Projekt założenia Towarzystwa Tatrzańskiego przypisuje się Feliksowi Pławickiemu. Pierwsze oddziały powstały w Kołomyi, Stanisławowie, we Lwowie. Potem w Szczawnicy, Żywcu i Nowym Sączu. Dopiero po I wojnie powstały oddziały Towarzystwa w Poznaniu, Warszawie, Cieszynie, Łodzi i Nowym Targu.

Towarzystwo Krajoznawcze założyli: Aleksander Janowski, Kazimierz Czerwiński, Kazimierz Kulwieć, Zygmunt Gloge i Karol Hofman. Dewiza Towarzystwa brzmiała:

Przez poznanie kraju do jego umiłowania, przez umiłowanie do czynów ofiarnych

Zjednoczenie i powstanie PTTK

Choć między PTT i PTK istniały dobre relacje i chętnie ze sobą współpracowały, to w powojennej Polsce pojawiły się nowe okoliczności. Zaistniała potrzeba stworzenia silnej organizacji turystycznej, której zasięg obejmował cały kraj.

Dlatego już w 1948 została powołana Komisja Porozumiewawcza, która miała rozwiązać kwestię organizacji. W związku z tym opracowała Podstawy ideologiczne oraz zasady przyszłego statutu. W Warszawie 16 grudnia 1950 roku odbył się ostatni zjazd delegatów. Następnego dnia dokonano połączenia PTT i PTK. Powstało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – PTTK.

Przeczytaj o historii najpopularniejszych tatrzańskich schronisk. Poniżej kliknij w nazwę schroniska, które Cię interesuje, aby przeczytać więcej.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem

Tutaj przeczytasz o powstałym w 1908 roku schronisku położonym w Tatrach Wysokich na wysokości 1410 m n.p.m. Obecnie schronisko dysponuje prawie 80 miejscami noclegowymi.

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej

Jeśli wybierasz się do Doliny Chochołowskiej, najlepszym miejscem do przystanku będzie właśnie to schronisko. Jest to największe schronisko polskich Tatrach. Powstało w 1953 roku i znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m.

Schronisko Kalatówki

To schronisko to właściwie hotel. Położony w Zakopanem na polanie Kalatówki w Dolinie Bystrej w Tatrach Zachodnich. Powstało w 1938 roku na wysokości 1198 m n.p.m. W hotelu są kawiarnie, restauracja, siłownia czy sauna. Dodatkowo, można też wypożyczyć sprzęt narciarski.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Schronisko jest położone na Polanie Stara Roztoka w Tatrach Wysokich na wysokości 1031 m n.p.m. Obecny budynek powstał w 1913 roku, choć pierwsze schronisko powstało już w 1876 roku. Obecnie schronisko dysponuje 75 miejscami noclegowymi.

Niewątpliwie, z pewnością słyszałeś o którymś z tych schronisk. A może udało Ci się któreś odwiedzić?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*